![]() |
Jag är i behov utav stänga ner en sida under några timmar för att slå ihop databaser. Jag kommer behöva ha tillgång till sidan precis som förut medans alla andra ser ett meddelande. Kan jag stoppa alla ip utom mitt genom htaccess (inkl alla undermapper)? Och hur gör jag det? Jag har .htaccess dokument utspridda lite över allt och dessa ska ej bli påverkade. Eller finns där något annat sätt?
|
Du kan ju göra ett litet script som du drar in i en tempdefault.asp eller liknande som visar ett tempmeddelande för alla andra ip-nummer utom ditt eget, sen ändrar du bara "läsningsordning" av filerna i IIS (om det nu är det du använder).
Okej, jag är ingen mästare på detta men det var det enda jag kom på :P |
Jag har gjort så att om aktuell session inte är inloggad som admin så visas "sajt stängd". Om jag själv, som admin, timar ut så har jag en inloggningsruta för mig där endast admin kan logga in.
I övrigt är sajten helt stängd för alla andra användare när jag väljer att stänga. Så ser min princip för detta ut i stora drag. |
Glöm inte skicka http-status "503 Service Unavailable" för sökmotorernas skull.
|
Citat:
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:37. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson