![]() |
Hej,
Jag håller på att sätta upp en sida där jag planerat att jag ska sälja en e-bok (pdf) jag skrivit. Jag har tänkt att försöka mig på Paypal IPN och söker nu en lösning till min kommande sajt för att kunna leverera boken direkt efter att jag mottagit betalning. Är det någon här som gjort detta tidigare (Paypal IPN) och kan tipsa om script eller andra lösningar? Hälsningar Ola |
Citat:
Vet inte riktigt om detta är vad Du söker, men Rimheden Media säljer ett script "Ashop" som fungerar på det sätt Du beskriver, när det gäller att sälja t.ex. e-böcker. Rimheden Media Lycka till! |
Paypals egna dokumentation över sitt API tycker jag är tillräckligt med information, . Förutsatt att du/någon partner hanterar något programmeringsspråk bra så fixas själva paypalsfunktionen på under 10 timmar. Det finns även test-IPNs uppe för att testa under utvecklingen.
|
:) Tack för svaren! Jag har hittat denna sida, www.paypalipn.com, som verkar förklara det mesta med IPN. Funderar dock på att använda www.payloadz.com för att snabbare komma igång. Har någon använt www.payloadz.com och kan kommentera?
//Ola |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:40. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson