WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Nyheter (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Sveriges radio startar podcasting (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=7918)

Ingo 2005-05-13 11:54

"Idag lanserar Sveriges Radio podcasting. Det gör möjligt att lagra radioprogram för att sedan lyssna på programmen i mp3-spelare."

http://www.resume.se/artikel-art_id=10493.html

crona 2005-05-14 21:34

Dock är ju SRs program via podcasting till en början utan musik eftersom IFPI inte ännu har bestämt hur man ska göra med royalty osv. Och utan musik till ett radioprogram tror jag inte det blir någon stor hit. När väl IFPI har bestämt sig för hur man ska ta betalt osv tror jag det kan bli kanon.

grazzy 2005-05-14 21:47

Jag har inte riktigt fattat grejen med podcasting.. varför vill folk lyssna på prat / musik andra har valt?

Det verkar lite konstigt, den mesta informationen (tex interjuver) tillgodoser man ju sig betydligt effektivare genom att läsa den..

crona 2005-05-14 22:06

Citat:

Originally posted by grazzy@May 14 2005, 21:47
Jag har inte riktigt fattat grejen med podcasting.. varför vill folk lyssna på prat / musik andra har valt?

Det verkar lite konstigt, den mesta informationen (tex interjuver) tillgodoser man ju sig betydligt effektivare genom att läsa den..

Podcasting är ju inspelade radioprogram.. Kan ju vara bra att kunna ladda ner och ta med sig om man inte hinner lyssna på något intressant program en dag eller inte har tillgång till radio eller likn där man befinner sig just då.

Lyssnar du aldrig på radio numera grazzy?

grazzy 2005-05-15 01:09

Nej (inte tv heller, tittar dock på richter och nyheterna på svt.se ibland).

ztream 2005-05-15 01:18

Podcasting är väl ytterligare ett fenomen som blivit hett bara för att det har ordet "pod" i sig.

Något mer osexigt än förinspelade radioprogram kan man väl knappast komma på?

Fast som vanligt startar trender i USA där iPod är extremt hett. Ipod saknar radio, vilket gör påfundet förståeligt.

Thomas 2005-05-15 02:00

Nja, jag jobbade i byggnads-branchen i 11 år paradellt med QU, på senare tid när vi byggde Årsta-bron mellan Årsta & Söder i Sthlm var morgonpasset på Rix-FM i öronkåporna standard mellan 6 -> 10. Senaste halvåret iom att jag slutat i byggnads-branschen har jag knapp varit uppe före sändningen slutar och det är definitivt nåt jag saknar. En eftersändning skulle jag uppskatta.

Thomas


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:57.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson