WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Hyresrätt i Stockholm (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=37192)

Kristofer 2009-06-02 18:51

Är på väg att flytta till Stockholm för att börja jobba som riskanalytiker, en tjänst som dessvärre är ett 15 månaders vikariat och inte en tillsvidareanställning. Detta gör att jag har svårt att få bolån utan medsökande och då vore det ideala att hitta en hyresrätt tills jag får en fast tjänst.

Har hittat sajter som fixakon[REMOVE]traktet.se som erbjuder sms så fort lediga lägenheter hos privata aktörer läggs ut och bostad-s[REMOVE]tockholm.com som verkar erbjuda endast fastighetesregister.

Har någon av er mindre anonyma människor prövat att betala för något sådant? Just det där med att få ett sms till ett först-till-kvarn-förfarande låter väldigt bra om det fungerar.

Känner mig som en skeptisk norrlänning men innan jag pyntar iväg 300kr till någon lyckligt lottad tänkte jag höra mig för iaf.

taz76 2009-06-02 19:02

Det finns en hel uppsjö städer/ställen omkring om du inte har något emot att pendla lite :)

Kristofer 2009-06-02 19:05

Vill bo så centralt som möjligt.. 30min max till T-centralen men 10-15min (Typ Sundbyberg eller Söder) vore guld :)

taz76 2009-06-02 19:11

Enköping - Stockholm: 43 min :P t.ex..

Mattias 2009-06-02 21:25

Citat:

Originally posted by Kristofer@Jun 2 2009, 19:05
Vill bo så centralt som möjligt.. 30min max till T-centralen men 10-15min (Typ Sundbyberg eller Söder) vore guld :)
Kan du tänka dig att åka t-bana i 15 minuter så kan du bo på många ställen.

Enklaste vägen till lya är alltid kontakter.
Alternativen är 2:hand eller att köpa.

emilv 2009-06-02 22:08

Citat:

Originally posted by Kristofer@Jun 2 2009, 19:05
Vill bo så centralt som möjligt.. 30min max till T-centralen men 10-15min (Typ Sundbyberg eller Söder) vore guld *

Nu har inte jag koll på hyresrättsmarknaden, men om lägenheten ligger nära pendeltåget så kan du ta dig in från nästan hela länet på 30 minuter (jag bor i Upplands väsby och har ca 20 minuters pendeltåg till centralen). Jag tror att det kan ta något längre tid söderifrån.
Men om du kollar längs pendeltågssträckningarna har du många kommuner att leta igenom.

Tyvärr har jag inte testat de tjänster du nämner, eftersom jag ville ha en bostadsrätt. Hyresrätter är det väldigt ofta köer till och det kan vara värt att hålla utkik även efter andrahandskontrakt. Som redan nämnts bör du försöka leta bland dina kontakter, de kanske känner någon som är på väg att flytta ut från sin lägenhet eller som nyligen flyttat ihop med någon och som då står med en lägenhet som de vill hyra ut.

Reager 2009-06-02 22:18

Lägg ut en egen annons på blocket, funkar fint 99/100 om du framställer dig som seriös och ordentlig.

Björklund 2009-06-02 22:23

När behöver du lägenheten? Vad har du för tak på hyran?

Norman 2009-06-02 22:40

Kista - 20min till t-centralen.
10min till Solna.
15min Sundbyberg (1 byte)

Positivt: Låg hyra, snabbt bredband, nära till resten av stan med t-banan
Negativt(?): t-banan efter 21 är spännande :P

Kristofer 2009-06-03 12:16

Citat:

Ursprungligen postat av jonasb76
När behöver du lägenheten? Vad har du för tak på hyran?

Har tillfälligt boende jag kan stanna i rätt länge, till hösten iaf. Vore dock trevligt med något som känns mindre temporärt så fort som möjligt. Tak för hyran är ungefär 5000kr men då ska det vara rätt centralt också för den summan. Söker en 1a.

Citat:

Originally posted by -Norman@Jun 2 2009, 21:40
Kista - 20min till t-centralen.
10min till Solna.
15min Sundbyberg (1 byte)
Positivt: Låg hyra, snabbt bredband, nära till resten av stan med t-banan
Negativt(?): t-banan efter 21 är spännande


Mm blå linje mot Akalla eller liknande är väl inte det roligaste kanske ;)
Citat:

Ursprungligen postat av Reager
Lägg ut en egen annons på blocket, funkar fint 99/100 om du framställer dig som seriös och ordentlig.

Tror jag ska pröva detta. "Nationalekonom som fått arbete som riskanalytiker på XYZ-banken och nu söker hyresrätt" kan låta rätt seriöst :)


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:56.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson