![]() |
Hej gott folk!
Har ett litet problem som blir stort på sidan. jag vill ha så att en php fil som heter tex: "updatera.php" ska köras automatiskt varje 6 timme inne på sidan så jag slipper gå in på den filen varje 6 timmer själv. just nu har jag det så det ser ut så här: denna filen ligger som include i headern och varje gång någon surfar in på sidan så öppnas denna filen. men kan inte få så att "uppdatera.php" blir läst varje 6 timme automatiskt. Kod:
$roll = mysql_query("SELECT * FROM `updates` WHERE `name` = 'rollover'"); MvH //Philip Andersson! |
Citat:
Mvh |
tack för ett snabbt svar! :)
testade nyss. men fick fel i class filen då, om jag besöker "uppdatera.php" får jag inget felmeddelande men om jag lägger till den koden i header'n (include då) så får jag felmeddelande om hela class filen :S EDIT: även kommer detta felmeddeland om jag bara skriver Kod:
<?php *include'uppdatera.php'; *?> |
och du lägger in koden där du öppnat en anslutning till databasen och så?
Indentera din kod så man orkar läsa den :P |
Cronjobs?
Med den här metoden så tror jag att servern stoppar scriptet eftersom att det håller på "för lång tid", har för mig att det finns någon workaround dock. http://www.bitfolge.de/pseudocron-en.html skulle kunna funka också. |
Ja cron jobs är ju det absolut smidigaste sättet, men har man inte det tillgängligt så är väl länken ovan en bra ide kanske.
|
Något sånt här kanske funkar?
Citat:
|
Vilket webbhotell har du? Det smidigaste är om du använder dig av cronjob.
|
Citat:
Tack alla för era svar ska kolla upp allt imon om det funkar! |
Citat:
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:40. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson