![]() |
Hejsan, jag har lagt märke till att alla sådana här "gratissidor" där man samlar poäng och byter in emot varor är programmerade i asp ? Varför är dom detta? är det någonting speciellt i asp och dessa system? någon som har erfarenhet? och lust att förklara lite?
|
Citat:
www.gratiskodis.se är php exempelvis. |
Alla är inte programmerade i ASP. Jag tror jag sett ett sådant system som är gratis, dock på engelska. Kolla hotscripts.
|
ASP har stöd för att göra saker på seversidan, till exempel uppdatera en databas. Det skulle lika gärna kunna vara PHP, JSP, Ruby eller någon annan serverteknik i botten.
|
Okej, för dom sidorna jag sett så har dom enbart varit programmerade i asp ? Men php fungerar lika bra ? Bara ren nyfikenhet då dom jag just sett varit i asp.
|
Citat:
|
Jag tror på pokerstjärnas idée.
Eller så är det samma person som äger många utav dessa sidor och har använt sitt egna system från asp. Fast det är ju iofs. i princip samma sak som ett cms-template. |
Många ägs av samma personer och det finns många också som är programmerade i php.
Det finns ingen fördel/nackdel med att koda dem just i asp. |
Citat:
|
Citat:
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:58. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson