WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Allmänt (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Leverantör för betal-SMS i USA? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=35434)

dlinder 2009-02-28 19:38

Tänkte höra om någon kan rekommendera en leverantör av betal-SMS som opererar i USA? Tänkte mig något liknande MO-SMS, dvs att man skriver egna skripts som anropas av deras server och i sin tur skickar svar tillbaka.

Tack på förhand!

fabian 2009-03-02 08:48

Jag hade för mig att Cellsynt hade det, men nu när jag kikade på deras hemsida såg jag inte USA med som land.

http://www.cellsynt.com/

Jag var i kontakt med mBlox för ca 5 år sedan, dom erbjöd då betal-sms i USA
http://www.mblox.com/

tartareandesire 2009-03-02 11:56

Amazon och Paypal har sina egna tjänster men de funkar väl bara internt.

De här finns men jag vet ingenting närmare om dom:
http://www.smskambi.com/
http://www.obopay.com/

nord84 2009-03-02 18:23

Var i kontakt med mblox för ca en månad sen om detta och enligt dem krävs det nästan en heltidsperson för att upprätthålla alla avtal för att köra SMS-tjänster på den amerikanska marknaden. Cellsynt har tyvärr slutat erbjuda SMS-betalningar i USA. Tobbe kan säkert berätta mer :)

Tobbe 2009-03-02 20:47

I kort så är USA väldigt komplext och extremt olikt den europeiska marknaden på många olika sätt. Det är nästan så att det tar en heltidstjänst bara att förklara hur det funkar :) Mitt inofficiella tips är att hitta en generell payment window på marknaden som har en certifierad tjänst hos operatörerna, och därmed kör din tjänst i något av en gråzon. Ska du ha en egen kortkod bör du dels kunna avsätta väldigt mycket tid för att kommunicera med operatörerna eller din aggregatör och räkna med 5-siffriga fasta avgifter per månad. Delade kortkoder förekommer knappt på marknaden just pga. certifieringsprocessen med operatörerna (och faktum är att kostnaden för ett kortnummer är i sig inte speciellt dyrt i förhållande till andra länder).

obe 2009-03-10 15:38

Citat:

Originally posted by tartareandesire@Mar 2 2009, 12:56
Amazon och Paypal har sina egna tjänster men de funkar väl bara internt.
De här finns men jag vet ingenting närmare om dom:
http://www.smskambi.com/
http://www.obopay.com/


Någon som vet om SMS-kambi fortfarande lever? De svarar inte på mail. :(

xpower 2009-03-10 18:08

Citat:

Ursprungligen postat av obe
Citat:

Ursprungligen postat av tartareandesire
Amazon och Paypal har sina egna tjänster men de funkar väl bara internt.
De här finns men jag vet ingenting närmare om dom:
http://www.smskambi.com/
http://www.obopay.com/

Någon som vet om SMS-kambi fortfarande lever? De svarar inte på mail.

Ring dem, om du kan ringa utomalnds.
Phone: (514) 223 7298


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:45.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson