WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Serversidans teknologier (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=4)
-   -   Pinga en blogg - vilken adress ska skickas? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=34524)

Osiris 2009-01-17 14:47

I de exempel på pingfunktioner, för egenutvecklade bloggtjänster, som jag hittat så anges att man i sitt utgående ping ska ange bloggsidans adress.
Stämmer verkligen detta?

Det känns som att det hade varit naturligare att pinga det nyskapade blogginläggets adress och sidtitel.

Hur har ni gjort för att få det att fungera bra?

grinditwp 2009-01-20 11:49

Kanske är så att pingfunktionen kollar bloggens rss-feed för att se senaste nyhet helt själv?

gsoc 2009-01-20 12:54

Jag skickar med inläggsadressen.

Kolla på http://hixie.ch/specs/pingback/pingback-1.0

jonny 2009-01-20 13:05

Det brukar väl gå ut på att inläggen känns av via RSS?

nicclas 2009-01-21 00:02

Om du bygga en "pingtjänst" (till skillnad från trackback-ping som också anvönder XML-RPC) så vill de flesta ta emot "huvudsidans" URL, inte feedens.

Blogg.se (som verkar använda Wordpress) skickar ping av denna typ:
Kod:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<methodCall>
    <methodName>weblogUpdates.ping</methodName>
    <params>
        <param><value><string>Cat</string></value></param><param><value><string>http://cattitude.blogg.se</string></value></param>
    </params>
</methodCall>Incutio XML-RPC -- WordPress/2.6

Även blogspot.com skickar exakt likadana. Skriver du in en länk till en ping-tjänst i "standard Wordpress" så skickar den också länken till bloggens "startsida". De flesta pingtjänster som jag känner till letar fram RSS-feeden från startsidan på bloggen.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 06:23.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson