WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Feedback (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Konstruktiv kritik, tack! (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=34275)

since73 2009-01-05 23:20

Tjenare!

Jag tänkte kolla vad ni tycker om min sida TJENARE.SE.

Tar gärna emot en komplimang och en kritik, så vet jag vad som är bra och dåligt. Helt enkelt :)

Info om sidan:
Funnits: Sedan 2005.
Syfte: Sända webbradio.
Besökarantal (UB): 5000-10'000 /månad.

Ta extra titt på:
- Toolbaren
- Casinospelet

OBS! Radioservern uppdateras till och med 6 januari 20:00. Det som sänds nu hackar och är inte ordinarie sändningskvalité. (Kör på högsta annars, såklart ;))

Ha det gott allihopa! :)
Komihåg: En kompilmang och en kritik.

http://www.tjenare.se

mcfluff 2009-01-05 23:29

Kul att hela sidan är en enda stor bild.

Edit: Är det ett skämt?

Craxen 2009-01-05 23:33

Kritik: Sidan är grytig, dåligt val av typsnitt.

since73 2009-01-05 23:54

Absolut inget skämt.. varför skulle det vara det?

Freddiefredd 2009-01-06 00:01

Jag tyckte inte om sidan alls faktiskt.. Sidan är en ända stor bild juh? Jag ser sidan återigen till höger om sidan.. Tycker personligen ni skulle ta och göra om helsidan.. Bygga upp den från början lixom..

since73 2009-01-06 00:03

Tog bort repeteringen av bakgrunden.

Vad är det för fel på att hela sidan är en bild? Går väl jättebra!

Yepp 2009-01-06 00:29

Citat:

Originally posted by since73@Jan 6 2009, 00:03

Vad är det för fel på att hela sidan är en bild? Går väl jättebra

Visst, rent presentationsmässigt så fungerar det i praktiken till viss del. Du missar dock hela poängen med att låta sökmotorer indexera sidan på ett vettigt sätt och därmed erhålla trafik via dessa. Det enda en sådan idag kommer att hitta är i princip texten "Tryck här", lite meta-texter och en drösa reklamlänkar.
Min åsikt är med andra ord att du helt klart bör producera en mer "ordinär" webbsida uppbyggd enligt klassisk mall, med rubriker, brödtexter etc.

Om vi lämnar tekniken bakom utseendet och fokuserar på nämnda istället måste jag tyvärr hålla med tidigare talare om att det inte ser allt för bra ut. Jag får intrycket att någon som precis lärt sig lite "fräna" effekter i Photoshop har fått gå loss och sedan klistrat ihop (tyvärr illa) valda delar av detta till något klipp-och-klistra-kollage.

Vid en första anblick är det väldigt svårt för ögonen att veta var de skall fokusera, för ni har inte tydligt markerat vad det är ni vill få fram (vilket inte bäst görs med en ännu "fräsigare" Photoshopeffektsram).
En sida som den här borde inte behöva bli så rörig som den idag är, tänk enkelt och försök skala ner till en mer stilren approach där det viktigaste elementen (vilket torde vara att presentera er nedladdningsbara toolbar för webbradio) får möjligheten att framhävas naturligt. Med andra ord inte behöver kriga om uppmärksamheten med en massa blinkande banners och Photoshopeffekter.

since73 2009-01-06 00:55

Synd att ni inte gillar sidan.. men men, smaken är som baken :)

phenomenon 2009-01-06 02:17

Sorry, men designmässigt så var sidan inaktuell redan i början av 90-talet.

Norman 2009-01-06 03:58

Tummen ner tyvärr :(
Det ser ostrukturerat ut.
Varför är den oviktiga informationen utskriken i stora rutor? Detta gör att det som är intressant syns sämre, dvs "lyssna på webbradion" som sajten trots allt ska fokusera runt.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:51.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson