WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Domännamn (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Vad skall jag göra. (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=33485)

daaaajM 2008-11-23 20:17

Hejsan!

Ni får ursäkte rubriken, men vet ingen mera passande! Jag har ingen aning vad jag ska göra! Har haft mitt webbhotell hos Proinet. Mitt abonnemang gick ut igår. Den 22 november. Jag har inte fått något papper från Proinet om förnyelse eller något liknande. Så jag valde att vänta till den 23 och se vad som händer, om sidan fortfarande skulle finnas uppe. Eller om den skulle vara nere. Om den var nere skulle jag ha köpt webbhotell från en annan leverantör.

Så jag besökte sidan idag (www.webbextra.com) och då är det en sån här "fejk sida" eller vad man ska kalla dem, där de kommer olika länkar till "sponsrade sidor". Gjorde en Whois kontroll på domän namnet på Loopia. Och så står det:
Citat:

omain Name: WEBBEXTRA.COM
Registrar: DIRECTI INTERNET SOLUTIONS PVT. LTD. D/B/A PUBLICDOMAINREGISTRY.COM
Whois Server: whois.PublicDomainRegistry.com
Referral URL: http://www.PublicDomainRegistry.com
Name Server: DNS.PARKPAGE.FOUNDATIONAPI.COM
Name Server: DNS2.PARKPAGE.FOUNDATIONAPI.COM
Status: ok
Updated Date: 23-nov-2008
Creation Date: 22-nov-2006
Expiration Date: 22-nov-2009

Så... humh... Har "public domain registry" köpt mitt domännamn? Och det går ut 2009-11-22 ? Vad är det som har hänt? Vad ska jag göra? Är jag helt körd? :D

Någon som har lite mera koll, som kan berätta för mig vad som har hänt.

Steffe 2008-11-23 20:30

Samma sak hände mig för ett par år sen, jag förlorade en av mina domäner pga att Proinet aldrig skickade ut någon förnyelseinfo till mig. Jag råder dig att kontakta Proinet omedelbums. Antagligen är det någon som kör "tasting" på din domän, kollar ifall du har några inkommande besökare och om domänen i så fall är värd att behålla. Om du kontaktar Proinet och lyckas få tillbaka domänen så råder jag dig att byta webbhotell i vilket fall som helst :P

SpaceDump 2008-11-24 08:46

Vad som hänt är att du inte fått/missat mailet från den leverantör som domännamnet ligger hos. (Dvs, den vi använder oss av, för proinet-kunder som inte blivit flyttade så är det directi som används), därav har domännamnet inaktiverats. Jag har fixat detta manuellt nu dock. Så det skall fungera igen inom kort.

//Anders

daaaajM 2008-11-24 11:40

Okey Kanon, Tack!


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:56.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson