![]() |
Varför måste skatteverket ha stängt 7 timmar varje natt på sina tjänster.
Skattedeklaration via Internet för moms, arbetsgivaravgifter och avdragen skatt Systemet är stängt. Öppettider: Alla dagar kl 07.00 - 24.00 Välkommen åter! |
För att de gör datakörningar och service då.
|
Service och datakörningar 7 timmar om dagen ? Menar du allvar ? Det handlar om momsdeklarationer inte om SETI. Hoppas inte att de sajter du utvecklar kräver 7 timmars service om dagen :)
|
Gamla skruttiga system.
|
Handelsbanken hade ett sånt upplägg för några år sedan, banken togs offline mellan 00 och 06 för underhåll eller bara allmänna personalfester. Förhoppningsvis kanske Skatteverket gör samma upptäckt som SHB och kan "hålla öppet".
|
Citat:
|
Ara: Google stänger inte ned Gmail under natten? SHB har slutat ha stängt på natten?
|
Citat:
|
Plusgirot har samma idiotiska upplägg, dock är det inte skrivet i sten för ibland fungerar det på natten och ibland inte.
|
Att skattemyndigheten stänger 7 timmar per natt har inte med service och underhåll att göra utan med uråldriga rutiner och en attityd att de tycker det vara fantastiskt att de har öppet mellan 7-24. Förr hade de öppet mellan 9-15, är det någon minns den tiden...?
Servicevilja har aldrig varit skatteverkets starka sida. Tro mig jag har själv jobbat på skatteverket i 7 år mellan 1984-1992, på deras dataavdelning. Då var det mycket värre än det är idag, de har verkligen förbättrat sig sedan dess, men som du noterat så finns det mer att göra. |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 06:07. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson