WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Serversidans teknologier (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=4)
-   -   Vilka märke på servrar handlar ni? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=32089)

Helix 2008-09-22 23:30

Har själv en Dell sedan tidigare, men nu är det två nya på gång.

Kommer behöva 2u, med minst 4 SATA diskar i raid, 2 nätaggregat och 2 CPU.

Vilket märke och modell skulle ni rekommendera??
Vill helst ha garanti på 3 år, som Dell har.
Vad har man för alternativ??
Vad är mest prisvärt från era erfarenheter?

emilv 2008-09-23 00:10

Vi kör både Dell och HP och är nöjda med båda. Dell brukar ge lite mer prestanda för pengarna.

Vad ska du använda din maskin till? Vilken typ av RAID ska du ha? Går det bra med mjukvaru-RAID? Har du valt SATA för att du behöver mycket utrymme eller för att du inte har så höga krav på diskprestanda? Vilket OS ska du köra?

Helix 2008-09-23 00:35

Citat:

Originally posted by emilv@Sep 23 2008, 00:10
Vi kör både Dell och HP och är nöjda med båda. Dell brukar ge lite mer prestanda för pengarna.

Vad ska du använda din maskin till? Vilken typ av RAID ska du ha? Går det bra med mjukvaru-RAID? Har du valt SATA för att du behöver mycket utrymme eller för att du inte har så höga krav på diskprestanda? Vilket OS ska du köra?

Citat:

Vad ska du använda din maskin till?
Hemsidor av den lite tyngre typen.


Citat:

Vilken typ av RAID ska du ha? Går det bra med mjukvaru-RAID?
Egentligen extra raidkort, men de flesta 2u har väl ändå inte mjukvaru-raid idag? Eller?
Tänkte från början köra RAID1 eller RAID10, men överväger dock för säkerhetens skull att kanske köra RAID1/RAID1.


Citat:

Har du valt SATA för att du behöver mycket utrymme eller för att du inte har så höga krav på diskprestanda?
Utrymme. Tänkte köra minst 750GB diskar.


Citat:

Vilket OS ska du köra?
Win2003 eller Win2008. Förmodligen 2008.

crazzy 2008-09-23 06:03

Kanske en sun?

http://www.sun.com/servers/x64/x4240/specs.xml

Helix 2008-09-23 07:55

Citat:

Originally posted by crazzy@Sep 23 2008, 06:03
Kanske en sun?

http://www.sun.com/servers/x64/x4240/specs.xml

Citat:

Win2003 eller Win2008. Förmodligen 2008.
En leverantör som jag verkligen hade inte tänkt på. Dock lista de inte Win2003 Web Edition i sina specs. samt att deras priser verkar inte alls attraktiva.

coredev 2008-09-23 08:30

Vi kör endast DELL och jag gillar dem skarpt.

Varför? Tja.. det är lite svårare att säga.
Mycket för att skiten håller och att det känns som bra grejjer och bra support. Vi har hela raddan från 1U webbservrar till 8U bandrobbot. Fuklar klockrent med Debian Etch. Men det kostar ju en del.

Jag skulle aldrig köpa en HP-server, mycket med tanke på deras värdelösa kvalité på end-user produkter.

robertsson 2008-09-23 08:44

Våran första servrar var HP och det vara bara problem, senast två åren har vi kört Dell 2950 och är mycket mycket nöjda både med själva servrarna och dell's service.

jonny 2008-09-23 08:46

Jag gillar HPs service; däremot är jag lite irriterad på att det inte verkar finnas drivisar för min gamla HP LaserJet 1010 som fungerar med Vista. Annars har HP och drivrutiner aldrig varit något problem.

När jag jämför (det var ett tag sedan sist) brukar alltid Dell vara mycket billigare än HP. Dells support och service är anpassad för idioter och behöver emellanåt överbevisas om problem, medan HP tror på kunden. Eftersom jag anser mig höra till kategorin som faktiskt vet jag håller på med föredrar jag HPs approach.

Sajthotellet har dock kört Dell i ett par år utan minsta problem. Det finns HP-servrar också och de har också fungerat felfritt. Å andra sidan har den enda supermicroburken inte heller krånglat.

Helix 2008-09-23 08:50

Jag hade ju funderat på 2950 från Dell, men ville verkligen vara öppen för alternativ.

jonny, får jag fråga varför folk köper supermicro-burkar? Känns inte som priset är mer förmånligt och inte heller garantierna eller? Är det inte bara 1 år på deras produkter och ingen service på plats eller har jag missat det? Tittade då på mullet ...

martine 2008-09-23 10:02

Lite vid sidan om, är det överhuvudtaget någon som använder Apples servrar?
http://www.apple.com/se/xserve/


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:32.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson