![]() |
Hej, undrar bara hur länge ett paket kan ligga kvar på posten innan man får betala för att man inte har hämtat ut det. Tänkte beställa några datordelar med postförskott men får inte pengar förens om några dagar. Kan jag låta det ligga kvar hos posten tills jag fått pengarna?
Annars tar jag gärna emot en liten donation på 2000 kronor :) |
Det brukar väl vara 14 dagar, eller 30 dagar (förlängd liggetid). Självklart kan du beställa nu och låta det ligga några dagar på postkontoret innan du hämtar ut paketet.
|
Det brukar stå på avin. "Hämtas senast..."
|
Dessutom får du ju någon påminnelse innan det skickas tillbaka. Posten tar dessutom inte ut någon avgift för att du inte har hämtat ut ditt postförskottspaket i tid utan det är ju företaget som har skickat varan till dig som gör detta i så fall.
|
14 dagar för postpaket och 30 dagar för brevpostförskott.
Avsändaren kan begära att få förlängd eller förkortad liggetid. Men detta måste anges innan försändelsen skickas. |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:46. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson