WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Sökmotorpositionering (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   pagerank guide (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=30807)

baggen 2008-07-29 11:46

Hej!

Ny på detta forum och även ny på detta med sökmotorpositionering.

Hade hoppats att någon vänlig människa skulle kunna skriva en grundläggande steg guide vilka saker som är viktigast att tänkte på vilka fällor man ska undvika om det finns sådana.

tex.

(detta är chansningar)

1. keyword = keyword.com / keyword.se (om det nu är det som viktas mest om någon vet eller har en kvalificerad gissning)

2. näst viktigast.

Drömmen, en guide i fallande ordning baserat på relevans för att ta sig till en hög placering på google på ett keyword :P.

MVH /Erik

daniel_ 2008-07-29 11:49

Det finns redan 1 miljon guider därute, testa söka.

Besök:
http://www.seo-forum.se/allmaen-seo-info/1...eo-och-seo.html

Gustav 2008-07-29 17:06

Hela SEO-världen poängterar gång på gång att PageRank och placering i serpsen har mycket lite med varandra att göra. Ändå så fastnar varenda nybörjare vid PageRank. Vad beror detta på?

Baggen - Börja med att googla och att läsa lite om sökmotoroptimering på seo-forum och WN. Du blandar nu äpplen och päron i din förfrågan om en guide. En guide till hög PageRank och en guide till bra placering på ett keyword är två helt olika saker.

baggen 2008-07-31 12:35

Tack för svaren!

Första frågan kanske jag som nybörjare kan skänka lite ljus över då. Personligen så antar jag att det är att "pagerank" känns det lite direkt som man förstår vad det handlar om (även om jag nu inte gör det). Medans "serpsen", tjaa... gärna en förklaring på den, men ska ta o göra som du sa o försöka läsa mig till det.

En fråga direkt då, kanske korkad men wtf.... Hur ser/tar man reda på sin egen pagerank? (så kanske man ser om man gör nått rätt i framtiden).

2cool4school 2008-07-31 12:42

Jag använder mig utav google toolbar; http://www.google.com/tools/firefox/toolba...l/en/index.html

Henrik 2008-07-31 13:18

Citat:

Originally posted by baggen@Jul 31 2008, 12:35
Medans serpsen, tjaa... gärna en förklaring på den, men ska ta o göra som du sa o försöka läsa mig till det.

serp = search engine results page. När man pratar om serps menar man alltså oftast vilken placering som din sida har vid sökning på nyckelord som är viktiga för dig. Att ta reda på vilka nyckelord som är viktiga för dig är inte alltid helt självklart, och det är en hel vetenskap i sig...

klein 2008-08-04 08:42

Citat:

Originally posted by Gustav@Jul 29 2008, 17:06
Hela SEO-världen poängterar gång på gång att PageRank och placering i serpsen har mycket lite med varandra att göra. Ändå så fastnar varenda nybörjare vid PageRank. Vad beror detta på?

Baggen - Börja med att googla och att läsa lite om sökmotoroptimering på seo-forum och WN. Du blandar nu äpplen och päron i din förfrågan om en guide. En guide till hög PageRank och en guide till bra placering på ett keyword är två helt olika saker.

Om jag har en sida som har pr 6, så länkar jag till en annan sida med nyckelord?

Sedan gör jag samma sak från en sida som har pr4?

Gör det ingen skillnad?

ztream 2008-08-04 09:26

Jo alla länkar gör mer eller mindre skillnad.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:27.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson