![]() |
Försvinner denna biten (faxandet) helt nästa år då man inför auth-info-koder?. Dvs blir det helt automatiserat, som med com/net/org..?.
|
Ja.
|
Tack, Jonathan för ett rakt svar, även om det var något tungrott ;-).
Är det .SE som tillhandahåller lösningen för detta system eller är det upp till varje enskillt ombud att skapa en egen lösning? Mao.. Kommer vi få se de stora elefanterna med fina automatiserade system och de mindre fortsätter med faxmaskinen? |
:) .SE håller på att sätta upp en rutin/teknisk lösning, i samarbete med bl a Registrars.se, som innebär att varje ombud/registrar kommer kunna erbjuda ett automatiserat system för överlåtelser av .se domäner. Övergången till detta kommer att ske fortlöpande, under ungefär ett år, för samtliga registrarer. Ett år efter att den nya affärsmodellen har införts så kommer .SE inte längre att acceptera faxöverlåtelser (till allas glädje, såväl ombud, innehavare och .SE).
|
Det låter bra Jonathan. Tack för det.
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:24. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson