![]() |
Surftown har påbörjat en ny reklamkampanj med bl.a. flashbanner här på WN där de erbjuder gratis kryptering av e-posttrafiken. Denna annons är relativt ogenomtänkt skulle jag vilja påstå, tack vare följande formulering:
"Kringå FRA:s övervakning!" För det första är det ganska duktigt att stava fel i en kort reklamtext. För det andra, är det verkligen tillåtet att medvetet försvåra myndighetsutövning? |
Med tanke på att deras servrar är placerade i Danmark så gäller väl dansk lag och där är det kanske tillåtet att försvåra utländsk makts övervakning (!)
Jag är emot FRA-lagen men störs över att de går ut och skrämmer folk med att lagen trätt i kraft "Sedan FRA-lagen trädde i kraft, har våra kunder oroligt hört av sig till oss ..." (http://blog.surftown.se/?p=86) |
Citat:
Oavsett om den trätt i kraft eller inte så har ju övervakning redan skett sedan flera år tillbaka även om informationen, enligt uppgift, ej använts. Men det är som du säger märkligt att de formulerar sig på det viset, de borde ha bättre koll. |
Det finns väl ingen lag som förbjuder dig att kryptera din mail?
|
Då skulle ju Gmails tjänst försvåra också? Gmail/Google Apps kör ju all epost trafik över ssl.
|
Det är reklamen det handlar om framför allt om ni inte förstod det....
|
Oh no! :unsure:
|
Citat:
|
Det är väl inget som säger att du måste göra din trafik tillgänglig till myndigheterna, bara att de får avlyssna den enligt eget tycke. Därför känns det ganska lugnt för Surftown att göra reklam för att kryptera trafik som det inte finns någon lag mot att de inte får göra.
|
Citat:
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:33. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson