WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Vilken fimware skall man använda? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=30334)

klein 2008-07-06 01:38

Har Linksys 54GL router, slängde in Tomato i den istället för linksys orignal mjukvara. Nu hitta jag en annan fimware för den här routern som heter http://www.dd-wrt.com..

Är dd-wrt bättre än tomato?

eliasson 2008-07-06 06:25

Har tyvärr ingen erfarenhet av antingen DD-wrt eller Tomato, dock har jag hört att DD-wrt är en väldigt nice firmware.
Hur som helst så kan jag starkt rekommendera OpenWrt. Jag har använt det på mina samtliga WRT54GL, och är inget annat än nöjd.
Tänk dock på att OpenWRT kräver kunskaper inom linux, då det inte något webbgränssnitt medföljer i Kamikaze utgåvan.

BarateaU 2008-07-06 12:59

Kör dd-wrt själv och de är klockers.

hnn 2008-07-06 14:04

DD-Wrt är grym, men håller på att bli kommersiell.

Finns två versioner av DD-WRT. DD-WRT och DD-WRT Lite. En licens kostar €30.
Det är trots allt GPL licens på allting.

Jag har kört DD-WRT och slängde in Tomato igår för att testa. Än så länge saknar jag lite funktioner i Tomato. Men jag klarar mig.

Jonas 2008-07-06 15:28

http://xwrt.blogspot.com/2007/02/dd-wrt-co...-free-open.html

Personen bakom DD-WRT bryter emot GPL mfl. Plus att han ger ingen credit till personer som skriver kod åt honom.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:24.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson