WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Företagsamhet, juridik och ekonomi (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Få tillbaka moms efter utlandsresa (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=30023)

totoo 2008-06-19 04:58

Hej

I en annan tråd här talade vi förut lite om att man ska kunna få tillbaka momsen för de utgifter man har haft i utlandet.
Jag befinner mig i USA nu och har sparat kvitton på allt, allt från att ha köpt strumpor till hotell och mat.

Allt (iaf det mesta) bör bekostas av företaget, så det hela ska redovisas efter konstens alla regler.

Hur som helst:

1: Kan man få tillbaka momsen på alla utgifter eller är det bara vissa?
2: Hur löser man detta? Någon sa att man löser detta på flygplatsen när man ska hem. Men det låter komplicerat att redovisa 100 kvitton där? Eller går det fort?

Tack

MVH Tobias

gummianka 2008-06-19 06:39

Fast vadå, i USA har du väl inte betalat någon Svensk moms, jag vet inte exakt hur det fungerar längre, och jag kan tänka mig att det är tidsbegränsat (bor du i USA i säg ett år har jag svårt att tänka mig att du kan få alla inköp under ett år som tax-free)
Men alla inköp (mig veterligen INTE mat/boende) och sen gäller ju (fortfarande tror jag) att varan inte får vara använd innan man fått sin refund, vilket verkar som det diskvalificerar dom flesta av dina inköp.

totoo 2008-06-19 09:50

Jag talar inte om svensk moms, utan den "tax" som läggs på allt man köper...

Jag hade förstått det som att man kan få tillbaka "inköpsskatten" på typ allt man inhandlar, eftersom man inte bor där... Men det kanske var en missuppfattning. Det handlar ju inte om några stora pengar (6%), men alla pengar man kan få tillbaka är ju naturligtvis välkomna.

Max 2008-06-19 09:56

jag kollade upp detta (för ganska många år sedan så det kan ha ändrats) med ett sv ftg som skötte detta åt dig.
då var det inte värt besväret/adminkostnaden om det inte rörde sig om mkt stora belopp.

Magnus_A 2008-06-19 11:58

Tror inte USA har något sådant program.

pokerstjärna 2008-06-19 12:10

Citat:

Originally posted by totoo@Jun 19 2008, 04:58
text...
Bästa är om du ringer till Skatteverket.

+46 8 764 86 20
Måndag-fredag 08:00-16:00

totoo 2008-06-19 12:31

Citat:

Ursprungligen postat av pokerstjärna
Citat:

Ursprungligen postat av totoo
text...

Bästa är om du ringer till Skatteverket.
+46 8 764 86 20
Måndag-fredag 08:00-16:00

Nä, pallar inte ett sverigesamtal för det. De kanske har bra information - men det är inte skatteverket som ska lösa detta ärende utan det handlar om motsvarande organ i USA.

Om man är utländsk på resa i Sverige så skickar man ett brev till skatteverket för att få tillbaka sina pengar, så något liknande i USA vore på sin plats, men om det är så eller ej är jag osäker på.

scrdj 2008-06-19 14:29

I Sverige så är det så iallafall, har för mig (nästan 100%) att du bara betalar skatt på varor ifall du bor i landet.

Någonstans ringer det en klocka som säger att detta skall skötas och fixas i ordning innan man lämnar landet.

totoo 2008-06-19 21:44

I den tråden jag skapade förut kring detta och fick höra om att man skulle få tillbaka skatten så säger allstars såhär:

Citat:


Om resande / boende / inköp är en förutsättning för dina affärer så får du låta firman betala och göra avdrag för. Se till att det du köper blir "tax reductable" (tax free) så du får tillbaka momspengarna på flygplatsen.

Jag PM:ar honom och ber honom skriva en rad här.

allstars 2008-06-20 13:15

sales tax och VAT är mig veterligen inte samma sak.
Man kan vid köp i vissa butiker få ett "tax-free-coupon" vilket är ett speciellt kvitto med butikens uppgifter vilket man kan lösa in på flygplatsen.

Moms kan du få tillbaka i efterhand genom att hemma skicka en ansökan till den stat i USA du inhandlat i.
Kanske kan IRS hjälpa dig? :)

Eller här finns något: http://www.traveltax.msu.edu/intro/issues/part8.htm


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:21.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson