WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Feedback (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Nytt banner utbyte (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=2993)

adseek 2004-08-04 13:47

Har nu tröttnat på att inga bannerutbytes tjänster erbjuder textlänka mm.
Så jag gjorden en tjänst själv.

Ge mig kritik, ros eller förslag till förbättring..

www.adon.se

// robban


Edit Tobbe: redigerade länken.

festiz 2004-08-04 16:44

Skulle regga en textbanner och fick följande error:

Kod:

Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /usr/home/web/wse30559/lib/Database/Drivers/mysql.php on line 55

Warning: mysql_num_fields(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /usr/home/web/wse30559/lib/Database/Drivers/mysql.php on line 59

Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /usr/home/web/wse30559/lib/Database/Drivers/mysql.php on line 55


b_andersson 2004-08-04 16:44

Fick exakt samma fel, fast bannern lades till korrekt iaf.

Sen när man väljer att visa annonser på sin sida så visas inte hela texten utan t.ex: "Adseek.com - Din annonsplats p..." vore bättre om hela texten visades istället för att kortas ner.

En visning/ip/12h eller något kanske vore bra, nu är det rätt lätt att få credits genom att reloada sidan 1000ggr.

//Björn

festiz 2004-08-04 16:54

Den stora <h2>:an stör ut din <h1>a, det verkar vara planerat, men det är störande för läsningen att ha en större rubrik "innanför" en mindre. Dessutom för stor marginal både på ovan och undersidan av <h2>an. <-- Gäller över hela siten

adon.se/show:
Texten nere vid mina banners är lite för ihopklumpad.

adon.se/code:
Ta bort <textarea> - de är bara störande, tona om texten isåfall om du vill markera vad det är man ska klippa och klistra.

adon.se/new:
Gör ett javascript eller något som döljer rutorna för det alternativ som inte är valt. När jag skapade en textlänk så vart jag tvungen att tänka till innan jag fyllde i rutorna.

festiz 2004-08-05 17:58

Någon sorts statistiksida vore fint att ha, typ:
  • adon.se har för närvarande x st annonser.
  • adon.se har för närvarande x st inneliggande visningar.
  • adon.se visar för närvarande x st annonser per timme.
  • adon.se har för närvarande x st ansluta webbsiter.
Något i den stilen.

digiArt 2004-08-05 20:04

adon, är det så lyckat namn? Många adblockers stoppar direkt de länkar som innehåller ngt med ad, trots att de är fullkomligt relevanta (och inte annonser).

Har själv drabbats av just detta och fick bygga om en sajt. :angry:

ViktorPersson 2004-08-05 22:41

jepp, ad har blivit ett ganska smutskastat ord på sista tiden.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:38.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson