WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Har jag startat krig mot Metrobloggen? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=29886)

scrdj 2008-06-13 00:09

Vet inte om någon av er bloggar hos Metrobloggen men:

Metrobloggen tillåter användarna att lägga till HTML, dock i väldigt begränsad form. Av misstag råkade jag komma på ett sätt att kringgå detta, jag har nu lagt in instruktioner för hur man tillhandahåller de tjänster jag erbjuder på min sida samt skrivit ett inlägg om detta på Metrobloggen.

Nu återstår att se ifall jag blir avstängd eller inte :D Lusläste användaravtalet och inte att jag bryter mot någon regel genom detta.

Vad tror ni kan hända?

http://www.metrobloggen.se/jsp/public/inde...icle=19.2945495

Finns testkonto test / test på bloggsolutions.se

htiawe 2008-06-13 01:19

Jag är väl antagligen en tråkig människa men jag hade väl hellre sett att ni kontaktat Metrobloggen direkt och berättat om ert fynd, hade de inte svarat inom någon vecka eller två så hade det varit fritt fram att publicera.

scrdj 2008-06-13 01:26

Citat:

Originally posted by htiawe@Jun 13 2008, 01:19
Jag är väl antagligen en tråkig människa men jag hade väl hellre sett att ni kontaktat Metrobloggen direkt och berättat om ert fynd, hade de inte svarat inom någon vecka eller två så hade det varit fritt fram att publicera.

Förstår hur du tänker, självklart fanns även de tankebanorna. Men eftersom våran kod inte är skadlig på något sätt så valde vi att göra såhär.

clonix 2008-06-13 01:59

Skadlig eller inte..... Hur hade ni själva velat bli behandlade i ett sånt här läge?

scrdj 2008-06-13 02:37

Citat:

Originally posted by clonix@Jun 13 2008, 01:59
Skadlig eller inte..... Hur hade ni själva velat bli behandlade i ett sånt här läge?

Det har du helt rätt i, vi underrättade Metrobloggen för en halvtimme sedan ungefär. Ska bli intressant att se deras svar imorgon. Publicerar det här, och vi kommer till fullo att följa deras anvisningar.

Men intressant om det kan starta en diskussion det här om hur något sådannt här ska hanteras.

Någon som har tidigare erfarenheter?

Webmac 2008-06-13 06:22

Ta reda på vad metroblogg har för mål för sin tjänst först. Får du erhålla någonting som bloggare? Är de ute efter att suga ut dig eller har du möjlighet att starta en bra blogg med hög besökspotential där du kan göra vad vill med din blogg.

Så hade jag börjat fundera, sen hade jag läst igenom deras användaravtal.
För att undvika detta så bör du starta en egen blogg på en egen domän så slipper du allt detta i framtiden.

Vad sägs?


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:43.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson