WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Kronofogden kräver mig på... (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=29686)

Innocast 2008-06-02 18:40

Nu har jag fått nog av svenska myndigheter och institut och allt som har med dom att göra.

Fick brev från kronofogden i torsdags. En vägskatt på min bil som inte var betald. Den skulle vara betald i de första dagarna i december förra året.

Och vad är beloppet på tror ni? 0 kronor. Indrivningsavgift och skräp för 700. Jag ringde och skrattade och frågade vad det var frågan om. Dom hänvisade mig till Vägverket. Väl hos vägverket så hänvisade dom mig till Skatteverket. Väl hos skatteverket skulle jag MAILA [email protected]. Mailade skatteverket med kronofogden cc:ad.

Kronofogden svarade snabbt och berättade att dom öppnat ett ärende och hade begärt utlåtande från VV/SV.

Ringer idag för att se vad som hänt. Datasystemen ligger nere. Dom kan inte se eller göra något. Och vad ska jag göra och fick förklara hela problemet igen för att slippa en betalningsanmärkning eller "utmätning".

"Ja du, bäst är att betala så händer inget".

Hon kunde dock inte svara på min fråga om jag inte genom att betala godkände skulden. Jag betalar inte ett öre förräns jag får svart på vitt att jag kan betala utan problem. Den 4:e ska pengarna vara dom tillhanda.

Någon som varit med om något liknande?

sasserdude 2008-06-02 18:48

staten i ett nötskal, dom vet knappt vad email är och allt ska faxas och åka fram och tillbaka på deras skrivbord där det sitter 50+ kärringar med glasbottnar som glasögon och svarar otrevligt som fan..

yes, när ska dom börja varsla lite folk och in med nytt blod som kan säga att det finns faktiskt ny teknik idag, kanske dags att börja använda det? systemen är ju gjorda på 60 talet. men nej, har det funkat i 20 år håller det i 20 till.



OT: håller med dig, man blir bara sur.

Innocast 2008-06-02 18:55

Mjo, så sant. Helt onödigt att slänga ut 700 spänn på ingenting för att sedan få tillbaka dom. 700 kronor jag t.ex. kunde spenderat på aktiehandel, och vem vet.. Jag kanske hade köpt den perfekta aktien och fått tillbaka 20 gånger pengarna, dvs 14.000... Ska skatteverket/vägverket/kronofogen ersätta mig för dom?

Puckon är allt jag säger...

Plus, något i deras system borde ju kontrollera summan

if ( $skuldSumma <= 0 ) die('Vi kör ett gammalt system');

hnn 2008-06-02 20:25

Frågan är väl vilket pucko som godkänner en skuld/indrivning på 0:-?

Det kommer in så pass få krav per dag att det finns en viss manuell hantering av dessa ärenden.

Min erfarenhet av kronofogden är att det till viss mån märks att det är statligt, men samtidigt att det är mänskligt att fela.

Neo 2008-06-02 21:20

Hur jobbigt det än känns så bör du göra som de säger, betala! Får du en prick blir du inte av med den, de tar inte ens bort prickar som är felaktigt utdelade, du får snällt vänta tre år.

robertsson 2008-06-02 21:36

Inte betala utan bestrida, man får ingen prick för att bestrida.

Magnus_A 2008-06-02 21:38

Även om du betalt själva skulden så måste du betala förseningsavgifter och liknande.

patrikweb 2008-06-02 21:43

Citat:

Originally posted by Magnus_A@Jun 2 2008, 21:38
Även om du betalt själva skulden så måste du betala förseningsavgifter och liknande.

Förseningsavgifter på 0:- ?

robertsson 2008-06-02 22:04

Citat:

Originally posted by Magnus_A@Jun 2 2008, 21:38
Även om du betalt själva skulden så måste du betala förseningsavgifter och liknande.
NEJ, den som skickat det för indrivning kan stoppa och dra tillbaka sitt krav.

Sedan är det en sak mellan dig och den som drog ärendet till kronofogden vem som får ta kostnaden.

Finnmera 2008-06-02 23:18

Jag läste att det tydligen har startat en utredning om det olämpliga i att företags per automatik hängs ut så fort de inte har betalat i tid så som det funkar idag oavsett om fakturan var rätt eller fel enligt företaget.

Det är många oseriösa som rider på rädslan och de drabbade företagen väljer oftast det minst onda allternativet att betala för något som inte är rätt för att slippa få en betalningsanmärkning.
För privatpersoner så är det tydligen tvärt om, de måste få en fällande dom innan de får en betalningsanmärkning.

Kommer dock inte ihåg vilken tidning det var som skrev om bekymret.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:45.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson