WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Solnedgångstider under Juni månad 2007? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=29433)

Alpha 2008-05-20 00:38

Hej!

Precis som topic säger, tänkte jag höra med er om nån känner till någon sajt som behåller statistik på solnedgångstider.. från förra året. Eller t.o.m åren innan det.

Ska försöka "gissa" ut ungefär när solen går ner under Sveriges EM-matcher..

Väldigt tacksam för svar..

mvh/alp ;)

Edit: (Hittade inget på SMHI.se)

WebboT 2008-05-20 01:07

Om du vet platsens latitud och longitud så fixar denna sidan solens nedgång oavsett år/datum/plats
http://www.elji.se/tjornvader/rs_oneday.html

Hittade en som är enklare att använda:
http://www.vader.se/soltid.asp

Alpha 2008-05-20 01:28

tackar så mkt webbot :D schysst..

Alto 2008-05-20 02:10

Härligt att se fotbolls galningarna börjar förbereda sig inför sommarens bravader.

Själv kommer man vara på plats nere i Innsbruck och se matcherna Sverige - Spanien och Sverige - Ryssland live! Kommer nog bli en jäkla fest :)

WebboT 2008-05-20 02:44

Citat:

Originally posted by Alper@May 19 2008, 18:28
tackar så mkt webbot :D schysst..
Det är ju inte utan att man undrar vad fotbolls EM har att göra med solnedgångar?...och varför du vill "gissa" årets solnedgångar med hjälp av förra årets..?

Aron 2008-05-20 10:38

Du kanske skall titta på muslimska bönelistor där det står skrivet när solen går ner. Maghrib är den tidpunkt när solen går ner och muslimerna utför sin fjärde bön för dagen.
På följande sida kan du se tidpunkt för solnedgång för hela världen och även gå tillbaka i tiden:
http://www.islamicfinder.org/cityPra...country=Sweden

Alto 2008-05-20 12:04

Citat:

Ursprungligen postat av WebboT
Citat:

Ursprungligen postat av Alper
tackar så mkt webbot schysst..

Det är ju inte utan att man undrar vad fotbolls EM har att göra med solnedgångar?...och varför du vill gissa årets solnedgångar med hjälp av förra årets..?

Skulle gissa att han planerar se matchen utomhus med hjälp av en projektorer motsv och således behöver bedöma skärmen mot solnedgången osv?! ;)

Alpha 2008-05-20 12:06

Tack Aron!

WebboT: hehe, vi ska köra projektor utomhus, försöker ta reda på hur mycket mörkläggning vi kommer behöva.. därför jag frågade :]

Fotbolls-EM på storbild alltså..

tack igen!

martin-lb 2008-05-20 14:32

Sport när det är som bäst! De körde med en stor skärm på Lilla torg i Malmö för ett antal år sedan, riktigt bra stämning..

Ytterligare en liten länk med tider i Sverige: http://www.lfv.se/upload/ANS/AIP/GEN...GEN_2_7_en.pdf

/Martin


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:12.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson