WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Feedback (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Spelade låtar (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=29351)

MMC 2008-05-16 11:23

Hej,

Jag byggde en sajt för några veckor sedan som visar de senast spelade låtarna på radio. Den har stått orörd för att jag ska få tillräckligt med data för att förbättra scrapern som driver den, men nu är det snart dags att bygga vidare på den igen.

Jag skulle vilja be er om era synpunkter kring dels funktion och layout, men också vilka radiostationer som ni brukar lyssna på och skulle uppskatta att ha med på sajten.

Om någon känner till ett sätt att få 10-30 sekunders previews av mainstreamlåtar, kanske via ett affiliateprogram hos en musiksajt, så hojta till!

Kända problem:
* 'Visa fler' fungerar inte för tillfället, det kommer med den färdiga versionen
* Ibland kan samma låt visas två gånger - det händer när stationernas sequencer gör en omläggning av sitt spelschema och flyttar en låts starttid några sekunder. Även det här kommer att få en fix.

Tack på förhand!

radioaktivitet 2008-05-16 11:31

Amazon har precis börjat att dela med sig av sina låt-previews. Det finns en del svensk musik även där - men inte så mycket. Men annars är deras arkiv gigantiskt.

Cykelpedal 2008-05-16 12:29

NRJ.se har 30 sekunders-låtklipp från ett gäng låtar.
MTGs övriga radiokanaler har säkert också de, och nu är de ju endast de stationerna du visar i dagsläget.

Bra sida för övrigt, har vid ett f)lertal tillfällen i mitt liv har jag undrat vilken låt jag hörde... Ska se om sidan blir användbar i framtiden ;)

Padchi 2008-05-16 14:36

Jag skulle vilja se en annan design, men det kanske bara är jag. Din sida skulle kunna vara en perfekt startsida om du kunde lösa så att man själv kunde välja vilka kanaler man ville se och sedan kunde lösa så att man kan se nästa låt som kommer (om det ens går?).
Sedan så skulle jag vilja se East FM där, det är ju iof en radiokanal för Linköping Norrköping..
Så mitt tips är att du gör så att man kan välja vilka radiokanaler man vill se och lägger till så många radiokanaler som möjligt sedan ändrar designen.

Daniel.st 2008-05-16 15:49

Har en egen liknande sida sen ett par år :)

Det finns fler radiostationer du kan plocka upp den här informationen från. Försök hitta fler och plocka in så många som möjligt och snygga till designen lite så tror jag att du har en bra chans att locka till dig en hel del besökare.

eliasson 2008-05-16 16:11

Kul idé - fyll bara sidan med mer radiostationer :)

Mickee 2008-05-16 16:25

är det meningen att 1/4 av texten ska ligga under sträcket?

KarlRoos 2008-05-16 16:50

Var är ditt RSS flöde? ;)
Ser bra ut, designen borde kunna fixas lite men simpelt fungerar alltid!

Thir13teen 2008-05-16 16:56

Bra idé. P3 Street är det jag oftast lyssnar på.

obe 2008-05-16 19:56

Är inte Chilirec bättre då? Då kan du ju lyssna på låten som nyss är spelad också :)


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:58.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson