![]() |
Hej!
Skulle vilja ha lite hjälp hur man får sina bilder skyddade på hemsidan så ingen kan gå in och ta hem dom, inte på några vägar alls. Vore jätte tacksam om någon här inne kunde hjälpa mig med detta. Kan också säja att jag inte är vass på detta med hemsida. :unsure: Min sida är www.pfaus.net |
Om du inte vill att en bild på nätet ska kopieras så är enda alternativet att inte lägga ut den.
|
Som "killen" säger om du visar bilden kan alltid någon sno den, för att försvåra för bildtjuvar; vattenmärk bilden, lägg ut bilden endast i låg upplösning.
|
det beror ju på.. vem som helst kan ju ta en så kallad "printscreen"
allt som syns på skärmen kan alltså vem som helst ta.. men om du vill skydda din bild att den inte används av någon annan som tex profil bild etc, så är det som najk skrev, vattenstämpel som gäller. Sen om du vill hindra folk som inte är så hajj på datorer att kolla din källkod eller sno alla bilder enkelt kan du slänga in en liten java kod. *stavfel |
Ett bra sätt är kanske att tvinga besökaren att logga in, därefter skriva ut besökarens id transparent över varje bild.
På så vis kan du spåra vem som tagit bilderna. Fast det kräver kunskap i programmering av något språk. Som php/asp. |
Lättaste sättet att göra det lite mer omständigt att spara bilderna, är att lägga en transparent gif över de befintliga bilderna.
Väljer man då spara bild så blir det den transparenta bilden som sparas. |
kolla din mail. skickade en html fil, samt en javascript fil inlagt i en winrar fil om du ej har det så finns det lätt att hämta på nätet om du söker :)
i html filen ligger en liten kod snippet: <script src="block.js"></script> den koden ska ligga imellan <head> och </head> den laddar den lilla javascript filen, så att det ej går att högerklicka på sidan, detta går dock att gå runt väldigt enkelt. men du slipper de okunniga. Javacript filen innehåller: Kod:
var message=""; |
Kan man se bilden, kan man även ta en skärmdump, och har man en skärmdump har man en kopia :)
|
Allting som besökaren ser kan denne även kopiera. Vatten stämpel går att ta bort, exempelvis med med detta. ;)
|
Citat:
Citat:
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:15. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson