WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Dataknas (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=28290)

Crille 2008-03-31 22:23

Startade min andra data idag som ja inte använt på ett bra tag och den ville inte starta utan det kommer nåt meddelande precis vid start och de står exakt så här.

Ver fying DMI Pool Data..........
YoYo

Nån som har en aning om vad som är knas ?

pokerstjärna 2008-03-31 22:28

Kopierat från komplett.se:

Citat:

När jag startar datorn, stannar den med meddelandet "Verifying DMI Pool Data". Detta beror troligtvis på någon av följande orsaker Skadad bootsektor på disken. Skapa en ms-dos formaterad diskett och starta om datorn med denna diskett instoppad. När disketten laddat färdigt skriver du följande i prompten: "sys c:", tar ut disketten och startar om datorn. Hjälper inte detta så gör du om proceduren men skriver "fdisk /mbr".

Hårddiskinställningarna fel. Kontrollera så att Hårddisken identifieras i BIOS. Använd även tillverkarens diagnostikprogram för att testa disken. Bootsekvensen fel inställd. Gå in i BIOS och kontrollera din bootsekvens. Lägg CD-rom först, HD på andra plats och floppy sist (Se manual för info). BIOS skadat eller felinställt. Uppdatera till senaste om du har möjlighet. Kontakter som glappar eller skadade flatkablar. Undersök dem. Defekt hårddisk eller defekt hårdvara.


hnn 2008-03-31 23:23

Data är sådant som finns på hårddisken och består utav ettor (1) och nollor (0). Data betecknar i datorsammanhang mönster utan meningsinnehåll. Data representerar vanligen någon typ av information som kan uttolkas då den sätts in i rätt kontext, vanligen samma kontext som genererat datan. Datamönstren i en textfil måste tolkas som text för att data ska bli till tecken och skapa mening och information. Samma data tolkade som till exempel en bildfil

En dator är en maskin som kan bearbeta information och utföra beräkningar på ett mycket effektivare sätt än vad en människa kan göra manuellt. Datorn kan bestå av mekaniska, elektroniska, optiska eller andra komponenter och styrs med hjälp av instruktioner från ett datorprogram.

Saxat ifrån Wikipedia...


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:34.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson