![]() |
Jag har jagat ny skärm till den stationära arbetsstationen rätt länge nu. Har haft hemma flera olika 22" skärmar men inte hittat någon som känts riktigt bra och har därför börjat fundera på att köpa två stycken 19" istället. Någon som har ett bra tips på skärm? (DVI är ett måste) Vad kör ni med för skärmar och setup?
|
Jag körde med två stycken Samsung 940B förut, grymt bra skärmar. Nu har jag en 30-tums Samsung 305T, vilket så klart mest är för att kompensera.
|
Använder mig av 2st Samsung 226BW (22") och det fungerar vackert när man vill fördela rutorna..
Upplösningen ligger på 1680x1050 per skärm och är även det högsta som går att välja/använda. http://www.workdir.se/_wn/2x22thumb.jpg Klicka på bilden för en förstoring. |
Har kikat lite på skärm senaste dagarna. Till min stora glädje har jag upptäckt att det finns 24" skärmar av MVA-typ för under 5.000 SEK. På prisjakt.nu kan man filtrera på paneltyp för att hitta MVA-skärmar.
|
Kör man en stationär dator tycker jag att 2*24" är helt perfekt!
//Jonas |
Jag kör med dubbla Benq T22TWA på kontoret, fast å andra sidan mekar jag varken grafik eller spelar så jag har inga sådana krav. Däremot har jag märkt att dessa är lite bleka ibland när de ska visa ljusa toningar i grått gentemot min privata burk.
|
Citat:
|
Citat:
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:09. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson