WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Allmänt (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   behöver tips på "websidelösningar" (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=27724)

Benji 2008-03-06 08:23

Hej alla glada, jag är ny på det här *ASG*
jag har en befintlig hemsida som är uppbyggd med hjälp av php men jag har fått hjälp med den och kan "upprätthålla" den oproblematiskt men jag kan egentligen inte php så bra. innan har jag kört lite dreamweaver ( när 3.0 var ny ) så det var ju ett tag sen. Jag har kikat lite på joomla men känner mig lite osäker på om den känns "proffsig" med tanke på att man kan "klicka sig till" att det är joomla osv. när jag kikat på sidor jag hittat på nätet.
Nån som har bra tips på hur jag enkelt kan göra en websida som ser tokproffsig ut men är väldigt enkel att göra och enkel att underhålla?
jag förstår att frågan "kan" vara lite grann som att fråga "hur långt och tjockt är ett snöre" men i min strävan efter bra tips så var jag helt enkelt tvungen att skriva den här tråden. HILFE?!
Mvh B

Magnus_A 2008-03-06 09:06

Ska det bli "tokproffsigt" blir det knappast enkelt.
Generellt är ett CMS-system typ joomla, wordpress, drupal och allt vad de heter lätta att underhålla med nytt innehåll och där tjänar man snabbt in den extra tid man får lägga ner på att skapa ett snyggt tema som ser just "tokproffsigt" ut.
Att man kör ett cms i botten är inget att skämmas för. Däremot måste man vara mycket noga med säkerhet och uppdateringar, eftersom dessa är satta under attack hela tiden och kunskap om säkerhetshål sprids snabbt.

Adam N 2008-03-06 14:14

Kör på Joomla eller Drupal. Det finns många tokproffsiga sidor som har dessa CMS i botten.

Yepp 2008-03-08 15:16

Har själv varit intresserad av att prova på Joomla, och du nämner att det finns många tokproffsiga sidor som bygger på dessa CMS - Jag skulle glatt uppskatta några exempel på sådana sidor - för att få en överblick över lite vad man kan åstadkomma.

rhuse 2008-03-08 15:24

tv3.se byggde väl på joomla tills de blev hackade i alla fall. :)

DoubleR 2008-03-08 15:30

Kan ju nämna min sida www.newkosovareport.com som bygger på Joomla systemet, template och tillhörande plugins kommer från joomlart.com

Fler företag som säljer proffsiga templates till joomla:
http://www.yootheme.com/
http://www.rockettheme.com/
http://www.templateplazza.com/
http://www.gavick.com/

Och ja, säkerheten är viktig, se till följa uppdateringarna och varför inte lägga till en komponent som den här:
http://joomlaequipment.com/content/view/2/5/
Billigt och bra!

Adam N 2008-03-09 12:27

Citat:

Originally posted by Yepp@Mar 8 2008, 15:16
Har själv varit intresserad av att prova på Joomla, och du nämner att det finns många tokproffsiga sidor som bygger på dessa CMS - Jag skulle glatt uppskatta några exempel på sådana sidor - för att få en överblick över lite vad man kan åstadkomma.
Kategoriserade Drupal-exempel hittar du här.

En objektiv (i mina ögon) jämförelse mellan Joomla och Drupal hittar du här. Ett år gammal, men fortfarande relevant. Om du inte orkar läsa hela så kommer konklusionen här:

Citat:

If it's a community building site where you want more participative tools integrated, then it's Drupal. If your organization is looking for a CMS to merely manage the pages and content on your website, I'd suggest Joomla.


Yepp 2008-03-11 21:41

Tackar :)

Mortekai 2008-03-11 22:46

Skulle rekommendera Movable Type som nu finns gratis att använda :)


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:15.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson