WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Serversidans teknologier (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=4)
-   -   Outsourca, open source eller köpa community? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=26703)

apalm 2008-01-29 05:50

Hej,

befinner mig i ett land där communityanvändandet inte exploderat än och undrar hur man lättast startar ett community. Jag har kollat på Joomla med extensions som jag tyckte var för omständigt samt dolphin som det var svårt att hitta några utlåtanden om.

Någon som har ett bra tips om man inte vill koda själv? Optimalt skulle vara ett snabbladdat alternativ kodat enligt webbstandarder och relativt förberett för sökmotoroptimerng.

I värsta fall kanske man kan köpa loss kod, men budgeten kommer knappast vara högre än 15000 SEK isf. Tanken är något liknande ett lunarstorm som börjar mogna mot ett facebook, dock utan allt lulllull som tredjepartsapplikationer.

Kanske någon som outsourcat till Indien eller liknande som vill dela med sig?

Tips mottages tacksamt.

hundserver 2008-01-29 06:17

kika på http://www.mkportal.it

finns i drift att beskåda på http://www.hundserver.se med.

Enkelt snabbt och billigt (beroende på vilket forum man använder)

freakalis 2008-01-29 09:03

Kika på Drupal

tartareandesire 2008-01-29 10:50

Instämmer med föregående talare men däremot så är tredjepartsapplikationerna just det som är Facebooks starkhet och jag tror det blir svårt att hålla ett community levande i framtiden utan sådana.

apalm 2008-01-29 11:02

Tack för svaren, kollar på Drupal.

Jag skulle nog säga att genomslagskraften iom inbjudansfunktionen är styrkan hos facebook, tredjepartsappsen håller på att döda sidan för många användare. Dock tror jag att man skulle kunna göra det riktigt bra med 3parts, inte aktuellt här dock.

Fortsätt med tips om ni har.

KPK 2008-02-02 00:52

Anställ en frilansare som utvecklar/modifiera en open source plattform som t.ex. Drupal. Håller ner totalkostnaden och du kan också dra nytta av contributed modules. Hittar du bara rätt person och har en klar och tydlig bild av vilken funktionalitet du vill ha, bör din budget räcka till en första version. Drupalkodare kan du söka direkt på drupal.org medan du kan hitta frilansare bl.a. på getafreelancer.com.

apalm 2008-02-02 04:17

Tack, det börjar faktiskt luta åt en sådan lösning. alltså köra en modifierad version av Drupal. Är det tillräckligt flexibelt för att lägga till och ta bort funktioner och byta språk och design enkelt?

Adam N 2008-03-01 12:42

Citat:

Originally posted by apalm@Feb 2 2008, 04:17
Tack, det börjar faktiskt luta åt en sådan lösning. alltså köra en modifierad version av Drupal. Är det tillräckligt flexibelt för att lägga till och ta bort funktioner och byta språk och design enkelt?
Drupal är extremt flexibelt vad gäller språk, design med mera. I synnerhet
nya versionen Drupal 6. Det finns även mängder med moduler att lägga till,
så det behövs oftast ingen egen kodning. Bara leta upp, ladda ner, ladda
upp och aktivera.

Är du fortfarande inne på Drupal eller har du hittat något annat alternativ?

KPK 2008-03-02 01:41

Nya versionen är knappast lämplig för produktionsajter ännu. Men i övrigt håller jag med dig.

Adam N 2008-03-02 11:46

Citat:

Originally posted by KPK@Mar 2 2008, 01:41
Nya versionen är knappast lämplig för produktionsajter ännu. Men i övrigt håller jag med dig.
Misstänker att du har rätt, men vet inte riktigt varför. Tänker du på att
den inte är testad ordentligt ännu eller att många moduler och teman
inte är kompatibla med 6.x ännu? När tror du det kan vara lämpligt att
uppgradera från 5.7 till 6.x?


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:49.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson