WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Företagsamhet, juridik och ekonomi (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Skapa verifikat för egen insättning (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=26461)

Joel Falck 2008-01-20 15:30

Hej!

Jag skulle behöva lite hjälp med ett bokföringsproblem.

Jag har gjort inköp till företaget som jag betalat med mina privata pengar. För att bokföra dessa har jag först bokfört en egen insättning i företaget och sedan själva inköpet. Mitt problem är att jag inte vet hur jag ska fixa verifikationer för dessa egna insättningar. Jag tror inte att jag har någon möjlighet att använda kontoutdrag som verifikat. Räcker det med att jag skriver ett litet "kvitto" och undertecknar det?

Jag vet att det är smidigare att slå samman dessa två steg och bokföra inköpen direkt mot egen insättning, men iom att jag redan skapat verifikationerna i bokföringsprogrammet kan jag väl inte ändra och sedan strunta i att styrka med något underlag, ie kvitto?

Tack på förhand!

Joel

Ejerhed 2008-01-20 22:29

Enklast hade ju varit att bokföra direkt som du skriver, men eftersom du inte gjort så denna gång är det bara att skriva en liten notering om vad du har gjort. Så länge du kan förklara allt så är det lungt!

Joel Falck 2008-01-22 20:48

Alltså, vad som är helt ok att att jag skriver är ex:

Egen insättning för inköp av pappersartiklar, 100 kr

Namnteckning

Eller?

Dundret 2008-01-29 08:03

Sorry om jag lånar tråden lite, men jag har en kort fundering ifall om man behöver göra någon speciell verifikation på eget uttag? hur gör man detta på bästa sätt då?

quickhelp 2008-01-31 21:02

Citat:

Originally posted by Dundret@Jan 29 2008, 09:03
Sorry om jag lånar tråden lite, men jag har en kort fundering ifall om man behöver göra någon speciell verifikation på eget uttag? hur gör man detta på bästa sätt då?
Ja, det bör bokföras.

Finns ett konto 2013 Övriga egna uttag (du kanske eventuellt har ett annat nummer...)

Decibel 2008-02-01 03:34

Jag är likadan, man springer runt på stan och kommer på att justja, behövde ju skrivarpapper eller vad det nu är och tar slantarna man har i fickan.

Vad jag gör är att tejpa lite smått 3-4 kvitton på ett A4, numrerar dem intill kvittot (inte på) och nedanför skriver en kort rad vad det är, om det inte framgår exakt av kvittot.

Sen har jag bara två pärmar, en för kvitton ur kontantkassan, en för kvitton ur egen ficka, d.v.s. de som senare blir egen insättning.
Varje A4 märks sedan med verifikationsnr när det körs in.

Har funkat bra, inget gnäll ens i revision förutom att vissa kvitton bleknar, allrahelst de som kommer ifrån apparater med "stämpelsiffror".
Så ta lite för vana att scanna kvitton om du handlar i butik.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:17.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson