![]() |
Tydligen så har efterfesten.com blivit nästa offer i hackarhysterin.
Nästan alla medlemmars användarnamn + lösenord ligger nu ute för alla att se. Tydligen har efterfesten.com inte haft någon som helst kryptering av lösenorden, utan det verkar bara varit sparat i klartext. Jäkligt dåligt av efterfesten tycker jag. Borde inte alla såna stora sajter åtminstone ha någons sorts kryptering? |
Självklart borde dom ha krypterade lösenord.. sjukt dåligt
Men Blocket/Family sparar också lösenord i klartext. |
Borde man inte få ha sina sidor ifred från hackande loosers?
|
Citat:
|
Haha.
Tur att jag inte använder det lösenordet jag hade där mer, kanske på något gammalt forum dock (som jag inte längre är aktiv på...). Pinsamt dåligt av mig faktiskt. Pinsamt dåligt av Efterfesten också. |
Citat:
Face facts - det finns hackers och så länge dom är där så gör du bäst i att skydda dig. |
Problemet med det här var att för några dagar sen kom admin lösenordet ut så att vem som ville kunna logga in och ändra vad dom ville, där av kanske dom kom åt informationen via den vägen.
|
Citat:
|
Citat:
|
Mm, någon kom över databasen och delade först med sig av ett administatörkonto. Den här personen valde senare att släppa hela databasen.
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:36. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson