![]() |
Att anpassa all vanlig text på sina sidor till flera språk är ju en sak men hur gör ni med generella databastabeller? Har man en tabell med alla länder så vill man ju gärna att även dessa ska kunna översättas till flera språk på ett smidigt sätt. Det ska ju inte bara vara effektivt ur databassynpunkt utan även vara enkelt att ordna översättning när nya språk tillkommer.
|
Lägg till en kolumn som heter typ LangID i varje tabell. LangID lägger du i t.ex. sessionen, beroende på vilket språk som visas. Sen selectar du hela tiden mha LangID
select * from blablabla where ... and langid = ' . $_SESSION['langid']; |
Tackar för svaret. Varje land kommer förmodligen få en egen sida flyttad till server i gällande land så småningom och därför vill jag gärna komma ifrån den metoden. Iofs skulle man då bara kunna radera allt som inte hör till språken som är relevanta för respektive land... Frågan är om det inte blir smidigare att ha skilda tabeller då och bara exportera dessa rakt av?
|
|
Citat:
|
sortera så här: (...) order by kolumn_med_sorteringskänsliga_tecken collate den_sortering_som_önskas
|
Citat:
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:20. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson