![]() |
"Svenskt Näringsliv har undersökt hur landets 50 största kommuner använder sina hemsidor för att kommunicera med näringslivet. Inte särskilt bra, visar det sig. Bara två av tio kommuner berättar att de välkomnar privata utförare. Och varannan kommun klarade inte att ge ett korrekt svar på en fråga ställd via nätet."
Svenskt Näringsliv |
Ingen nyhet tyvärr, om jag inte missminner mig har näringslivskontoren i både min kommun och grannkommunen rankats som några av landets sämsta flera år i rad. Det är mycket synd.
|
Citat:
Svenskt Näringsliv har inget existensberättigande längre. De framstår mer och mer som patetiska marionetter. Till och med många av de större företagen är trötta på SN. |
Det kanske inte handlar om att stödja befintliga företag utan om att underlätta och stimulera nyetableringar, vilket i sin tur innebär synergieffekter för kommunen genom fler arbetstillfällen vilket leder till fler invånare (vilket i sin tur är grunden en stor post av kommunernas budget) samt dessutom mer inbetalda skatter vilket också faller tillbaka på kommunen.
Vad gäller Svenskt Näringsliv så kan jag inte annat än instämma i kritiken! |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:17. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson