WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Underbara kunder (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=23230)

fabian 2007-08-29 11:06

Det är galet vilka mail man kan få ibland. Jag har klippt bort namn och signaturer, men här är content:

Citat:

Kund: alla kanske inte ha dom pengarnao ja tycker det är hemskt att ni inte kan
vissa han/hon som har skrivit anonsen för vi har bara 2 dar på att leta
lägenhet!

Citat:

Jag: Kontaktuppgifterna är endast tillgängliga för BoPunktens medlemmar.
Citat:

Kund: kör upp bopunkten i ditt fetta röv!
egoist människa!

Annars brukar vi dagligen få mail som detta:

Citat:

GE MI LÄGENHETTEN NU, JAG FLYTER IN IDAG NU RING!!!!!!!!!!!!!!!!!
För att inte tala om dom som bara mailar ordet "ring". Ingen presentation, inget telefonnummer, ingenting utom ordet "ring". Jag vet inte hur ni andra gör när ni söker bostad, men jag brukar iallafall anstränga mig lite mer.

Davve 2007-08-29 11:13

Hehe :) Jag får många sådana smarta mail. På en av mina tjänster strå det stort och på många ställen att det inte finns någon telefon kundtjänst, att allt hanteras via mail. Jag får då ganska ofta mail som:

"Ring mig nu!!!!" Inget nummer där heller :) När man svarar och pekar på våra regler och policy om hantering av kundtjänst frågor så får man ofta svar: "Ring annars stämmer jag er" inget nummer där heller för övrigt :)

Pixelstorm 2007-08-29 11:15

Don´t get me started! Har en hel del mail på lager! ;)

Frazze 2007-08-29 16:56

Hahaha, kul tråd :-) Kan dock inte bidra med så mycket roligt än är jag rädd. Kanske senare i den här "karriären" ;-)

Gustav 2007-08-29 21:48

Oja, vissa mail man får är verkligen helkorkade.

Hade en nyligen som mailade kundsupporten och frågade om man kunde beställa i webbshoppen anonymt, dvs utan att ange namn och adress.

Sen hade jag en annan som ringde för att säga att han hade glömt ange sin e-postadress när han gjorde sin beställning. Eftersom det stod att en orderbekräftelse gick ut via e-post på varje beställning, så undrade han om det mailet hade hamnat på huvudkontoret hos företaget där han jobbar. Varför han trodde att vår mailserver skulle ha en aning om vart han jobbar framgick aldrig.

Men det är bara att svara och hålla god min. Självfallet behöver man inte alltid ge stollarna rätt i sak (kunden har inte alltid rätt), men man bör ändå vara noga med att ge ett trevligt bemötande.

Det enda positiva med alla korkade kunder är att man lätt kan underhålla en förfest i flera timmar med små anekdoter från kundsupporten :).

Edit: En sak som jag har märkt är att stollar oftare än andra stavar dåligt. En annan gemensam faktor är missbruket av versaler samt skiljetecken.

Normal person: Vänligen ring mig på 070-xxxxxxxx. Tack på förhand.
Stolle: RING MIG NU ?????!!!!!!!!!!!!!!

digiArt 2007-08-30 09:18

Sen har vi de som också har aversioner mot den teknik som själva webbplatsen är uppbyggd kring. Fick ett mail häromdagen som ifrågasatte varför jag använder Microsoft teknologier på min sajt (visserligen hade han råkat ut för ett litet oturligt problem)

Men i allmänhet är jag nog väldigt förskonad från stollar, de vanligaste frågorna är "Jag har glömt mitt lösenord" och "varför kan jag inte logga in" och "varför är mitt isbn fel" som varvas med kommentarer som "Vilken lättanvänd sida".

Däremot drabbades jag nyligen av en person som ville köpa min sajt. Han började med att förolämpa mig, sen frågade han om han fick köpa sajten för en skitsumma. När jag sa nej fortsatte han envis som synden. Han tyckte att "det var hans tur" att förvalta domänen och sajten "du har ju haft den så länge nu" (i grund och botten verkade han mest intresserad av domänen)

StefanBergfeldt 2007-08-30 11:53

Appropå dumma frågor, dock inte via mail, utan IRL. Jag känner personen som frågade, men inte personen som blev frågad.

Hon klev iallafall in hos den lokala bilhandlaren (en av dom) och frågade "Säljer ni bilar?"

Hmm, undrar just...

pokerstjärna 2007-09-01 09:46

Citat:

Originally posted by StefanBergfeldt@Aug 30 2007, 11:53
Appropå dumma frågor, dock inte via mail, utan IRL. Jag känner personen som frågade, men inte personen som blev frågad.

Hon klev iallafall in hos den lokala bilhandlaren (en av dom) och frågade "Säljer ni bilar?"

Hmm, undrar just...

Hahahaha den var bra :lol: :lol:

eg0master 2007-09-01 16:40

Hm... jag klev en natt in på en KFC i utlandet och frågade "do you have chicken nuggets here" (eftersom det inte alltid verkar vara så)
och fick då svaret: "No we only have salmon here".
jag: "ok, then I'll go to mcdonalds" och så vändxe jag och började gå ut
varpå personalen skriker efter mig: "we have chicken, we have chicken"

Albax 2007-09-01 16:49

Höhö. Vände du då, eller fortsatte du mot mcDonald's?


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:58.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson