WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Feedback (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Vore fint med lite feedback (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=22678)

KUB 2007-08-06 15:21

Vore kul att höra lite vad ni erfarna säger om detta projekt (Beta 1)

www. g a s e n e m e j e r i .se

//Kaj

edit: kan ju passa på att kolla lite om www.l a d u l a a s kliniken.se också

Indigo 2007-08-06 15:42

Ganska tråkig faktiskt. Brukar försöka vara brutalt ärlig i den här delen av forumet, och tänker vara det nu också. Bilderna "linje-kort.jpg" och "linje-long.jpg" är gräsligt fula. Känns lite frontpage a'la 90-tal över dem. Tyvärr. Byt ut mot något annat, eller ännu hellre, ta bort helt.

I firefox 2.0 ligger botten någon pixel snett.

Den svarta bakgrunden ger inte den frihetskänsla som jag vill ha när jag ser en ko. Vill ha mer "Bregottfabrik".

Typsnittet i navigationen är fult. Hitta något som är lite mindre och kompaktare. Behåll de färgerna dock. De passar bra.

Vad har du gjort för att slakta topp-bilden? "Den goda osten - från "...eh... vad hände sen? Dessutom ser bilden konstig ut i topp och botten, några pixlar som gått vilse? :D

Hade jag varit kund hade jag inte blivit nöjd med sidan. Känns inte som att det finns någon tanke bakom den, annat än att "vi har ett företag, alltså måste vi ha en hemsida". Jag skulle ha lagt största fokus på deras faktiska produkter - ostarna. En bildjäkel på varenda lilla ost när den ligger på en macka eller kex, med smakprofil och kanske användningsområde, tips på vin som funkar till, etc etc... bilder bilder bilder. Jobba med bilder. En inplastad ostjäkel får det inte att vattnas i munnen på mig, medan en saftig Port Salut-smörgås får mig att dregla direkt....

Nu lät jag supernegativ... det var inte meningen. Ta min kritik med en nypa salt, då smaken varierar från person till person. Kanske sa jag nått bra, kanske är allt bara strunt, men värt att fundera lite på iaf :)

KUB 2007-08-06 16:21

Vore jag skraj för kritik så skulle jag nog gömma mig och inte skriva här :P

Vill höra så mycket så möjligt!
Foton ska vi jobba mycket med, bara bilder från deras gamla sida.

Smörgåsar, kex, underbar idé :D

Typsnitt blr som alltid Verdana innan man kommit på nått bättre.

Den goda osten.... också från kunden


Fråga ang. typsnitt i menyn, knappar eller text?

Indigo 2007-08-06 16:33

text! :)

JacobTallberg 2007-08-06 16:51

Som det ser ut ny, så tycker jag den gamla sidan ser bättre ut. Med den nya skulle jag först och främst ta bort den svarta bakgrundsfärgen, känns inte alls bra. Sedan skulle jag nog personligen anpassa färgerna på sidan till loggan, varför är rubriken/menyn vinrödrosa?

KUB 2007-08-06 17:38

Har inte hinnit gå igenom färget etc. något alls. Började med sidan igår kväll, därför skriver jag här ;)

/start2.htm

Vet inte om det bara är jag, men den gula bakgrunden från den gamla sidan tycker inte jag ser nått vidare kul ut, men kanske bara jag

Helix 2007-08-06 18:28

Någonting som jag reagerar på är att logot försvinner i sidan på något sätt. Jag märker inte av det, utan ser bara kossan! Man vill ju bygga upp en märke, vilket gör att logot tyckte jag borde synas lite bättre. Ett förslag är att göra det vita partiet längs upp högre och ha både logotypen där men texten!

melin 2007-08-06 19:25

ett förslag på en (enligt mig) snygg font är Trebuchet MS


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:02.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson