WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   E-kommers (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Paysons system (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=22442)

deeflex 2007-07-25 18:18

Hej

Vet inte om denna tråd passar här, men jag försöker.

Det är så att jag har en fundering om en idé, men vet inte hur jag ska genomföra den när det gäller betalningar. Det närmaste exemplet jag sett är Payson/Paypal.

Jag undrar vad som behövs för att göra något som liknar Paysonkonton. De håller ju kvar pengar genom att en användare laddar upp till sitt payson-konto. Hur gör man detta? Var lagras pengarna? Måste man sluta avtal med en bank om detta. Eller med VISA om användaren bara ska kunna ladda upp direkt med sitt VISA-kort?

Det kanske är enkelt, men jag är helt ny på detta så all hjälp är jag tacksam för. Vill gärna komma igång med detta och förhoppningsvis senare lite E-kommers :D.

Tack på förhand.

gsoc 2007-07-26 03:26

Kan det vara något liknande du söker?
http://www.dieselscripts.com/diesel-pay.html

Köpte själv ett script för länge sen som gör det samma fast det växlar olika valutor...

deeflex 2007-07-28 15:46

Citat:

Originally posted by gsoc@Jul 26 2007, 03:26
Kan det vara något liknande du söker?
http://www.dieselscripts.com/diesel-pay.html

Köpte själv ett script för länge sen som gör det samma fast det växlar olika valutor...

Tack för tipset. Läste igenom snabbt och det är väl nåt liknande jag letar efter. Men det står inte hur det är kopplat till varje användares bank? Eller är det inbyggt kanske? Har inte haft möjlighet att prova eftersom jag inte sitter hemma.

gsoc 2007-07-29 13:09

Det är inte kopplat till några svenska banker, men den har stöd för dessa betalningssystem:

PayPal
StormPay
Authorize.Net
Kagi
E-Gold
NetPay
eCheck
WeBillCards

Sen kan du ju acceptera checkar osv, och om du behöver någon särskilld så går det ju att utveckla själv eller betala för det.

Lycka till, och meddela gärna när du startat den :)

henning 2007-07-29 13:16

Kom också ihåg att det kanske kan behövas tillstånd från Finansinspektionen ifall du ska driva något som liknar bankverksamhet. Jag vet inte vilka lager och reglar som gäller, men det kan ju vara bra att kolla upp innan du sätter igång med ett projekt som detta.

/H.

Westman 2007-07-29 16:57

Citat ur Lag (2004:297) om bank- och finansieringsrörelse från notisum.se:
Citat:

Definition av bankrörelse
3 § Med bankrörelse avses rörelse i vilken det ingår
1. betalningsförmedling via generella betalsystem, och
2. mottagande av medel som efter uppsägning är tillgängliga för fordringsägaren inom högst 30 dagar.
Med generella betalsystem avses system för förmedling av betalningar från ett stort antal från varandra fristående betalare avsett att nå ett stort antal från varandra fristående slutliga betalningsmottagare.

Och sen finns detta från traderasuger.com:
Citat:

Generellt kan dock anges att ett företag som, utan att bedriva sådan verksamhet som följer av 1 kap. 3-4 §§ lagen (2004:297) om bank- och finansieringsverksamhet och lagen om inlåningsverksamhet, förmedlar betalningar via ex. nätet och denna verksamhet utgör en huvudsaklig del av företagets rörelse, så ska företaget registreras som ett finansiellt institut i enlighet med lagen (1996:1006) om anmälningsplikt avseende viss finansiell verksamhet. För ytterligare information se följande websida, http://www.fi.se/Templates/Page____2000.aspx.

Mvh

Carlos Barriuso
Jurist/Legal Counsellor
Rättsavdelningen/Legal

Finansinspektionen

Observera att svaret från FI är från 2005.

deeflex 2007-08-02 18:07

Citat:

Originally posted by gsoc@Jul 29 2007, 13:09
Det är inte kopplat till några svenska banker, men den har stöd för dessa betalningssystem:

PayPal
StormPay
Authorize.Net
Kagi
E-Gold
NetPay
eCheck
WeBillCards

Sen kan du ju acceptera checkar osv, och om du behöver någon särskilld så går det ju att utveckla själv eller betala för det.

Lycka till, och meddela gärna när du startat den :)

Okej.

Får väl ta och leta vidare efter script som stödjer uppladdning av pengar med VISA eller andra kreditkort. I annat fall får jag skriva själv (som det var tänkt från början). Men vad krävs då av mig förutom tillräckligt med php-kunskaper? Måste jag kontakta VISA och bli certifierad för att kunna använda deras system? Har massvis med frågor, så jag tänkte fortsätta googla lite. Alla tips välkomnas så länge.

Westman & henning: Tack för det!

deeflex 2007-08-03 13:35

Ser ut som att jag behöver koda min egna betalningsmodul.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:41.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson