WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Nyheter (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Eastpoint förvånar med nytt uppköp (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=21643)

Internet Sweden 2007-06-04 11:05

Eastpoint skriver idag i en försenad pressrelease att de i fredags förvärvat skånska bolaget Euronet Online AB.

Det som förbryllar är att Euronet enligt pressereleasen ska integreras i Crystone.
Varför jag menar att det förbryllar är:

Euronet tar 1345 SEK för en .se-domän mot Crystone´s 95 SEK
Och Euronet har enligt uppgifterna ca 1000 kunder med en årsomsättning på 6 miljoner vilket betyder ett snitt på 6 000 per kund och år.
Medan Crystone som profilerat sig som ett av Sveriges absolut billigaste webbhotell med priser från 144 SEK per år,
ska nu alltså enligt pressreleasen ha för avsikt att stiga på värdekedjan:

"- Förvärvet av Euronet ska ses som en del i vår strävan att komma upp i värdekedjan för hostingtjänster samt för att öka närvaron i Öresundsregionen."
http://www.eastpoint.se/Eastpoint-gruppen/...onet-Online-AB/

Så det verkar ju spela stor ekonomisk roll för kunderna vilket telefonnummer de ringer.. eller kan alla Crystonekunder räkna med att priserna går upp !?

Sundream 2007-06-04 12:18

Jokkoapa

Fel - Euronet Online AB har INTE en årsomsättning på 6 miljoner.


Eastpoint beräknar och tror.....

"Omsättningen under den kommande tolvmånadersperioden beräknas uppgå till ca 6,0 MSEK med en rörelsemarginal på ca 30%. Köpeskillingen uppgår till totalt 5 MSEK varav 1,0 MSEK är tilläggsköpeskilling. 3,5 MSEK betalas med aktier och 1,5 MSEK kontant."

dennish 2007-06-04 12:22

Malmöföretaget Euronet Online AB är inriktade på dedikerade servrar, anpassade serverparker, hela serverrack samt co-location och erbjuder även webbhotell. Euronet har ca 1 000 företagskunder och man vänder sig till kunder som är speciellt säkerhetskrävande och beroende av en omedelbar och stark support. Euronet kommer att behållas som varumärke och riktas mot detta kundsegment

Nu jobbar jag inte längre på eastpoint, så jag kan inte vara säker på vad jag säger, men det ser ju ut som de skall behålla varumärket och sikta in sig på dyrare kunder med det.

Sundream 2007-06-04 12:42

dennish -

Citat:

Nu jobbar jag inte längre på eastpoint, så jag kan inte vara säker på vad jag säger, men det ser ju ut som de skall behålla varumärket och sikta in sig på dyrare kunder med det.
Dom koper endast inkråmet...inte AB - bolaget.

"Eastpoint AB (publ) har slutfört förvärvet av inkråmet i det svenska hostingföretaget Euronet Online AB. Tillträdet skedde den 1/6 – 2007."

dennish 2007-06-04 13:03

Euronet kommer att behållas som varumärke och riktas mot detta kundsegment.

Tycker ändå att det verkar som att varumärket skall behållas.

bjoahl 2007-06-04 13:07

Har dom inget bättre att göra..?

dennish 2007-06-04 13:09

Jo, dom skriver totalt meningslösa inlägg på forum också. Eller var det nån annan, jag minns faktiskt inte.

Sundream 2007-06-04 13:20

Tjaa, Euronet Online AB kanske innerhåller flera foretags namn/ varumärken i sitt AB, so dom säljer även namnet Euronet i inkråmaffären.

Dom är inte bra på att räkna på Eastpoint.

"Köpeskillingen uppgår till totalt 5 MSEK varav 1,0 MSEK är tilläggsköpeskilling. 3,5 MSEK betalas med aktier och 1,5 MSEK kontant."

Jag får det till totalt 6 MSEK..

Men Eastpoint beräknar och tror så mycket..... Jag undrar vad jag får av TOMTEN i julkapp..

wedge 2007-06-04 13:38

Jag får i alla fall 3,5 + 1,5 = 5

dennish 2007-06-04 13:42

Citat:

Originally posted by wedge@Jun 4 2007, 13:38
Jag får i alla fall 3,5 + 1,5 = 5

+ 1 i "jag hatar eastpoint tillägg" = 6


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 00:13.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson