![]() |
Lite trevliga namn kanske för fansidor :)
börjeahlstedt.se göstaekman.se samuelfröler.se månsherngren.se lennartjähkel.se peterjöback.se evaröse.se alexanderskarsgård.se stellanskarsgård.se marcusallbäck.se björnafzelius.se ebbagrön.se håkanhellström.se björnrosenström.se christersjögren.se björnulvaeus.se björnskifs.se Gott och blandat idrottsmän.se måltidsersättare.se prisvärd.se träningsprogram.se idn-domäner.se samhällsinfo.se äldreboende.se andravärldskriget.se förstavärldskriget.se kvällsposten.com Alla domännamn startar från 130kr |
Usch, IDN :)
|
Kanske dags för WN att begränsa försäljningen av IDN-domäner till de där både IDN och icke-IDN säljs samtidigt. Detta förslag har varit uppe förut.
|
Vilka är målgruppen för IDN-domäner? Imo är det inte webmasters utan glada amatörer som vill ha en "rolig" domän till sin blogg, sajt osv. Med tanke på Googlebots frekventa besök torde den här och andra trådar hjälpa en relativt ovetande individ var han/hon kan investera i en IDN-domän.
|
hur faller rätten till en domän som t.ex lennartjähkel.se egentligen.. kan Lennart Jähkel komma och gnälla över en sida på en sån adress t.ex
|
Lennart Jähkel och andra kändisar kan mycket väl komma och gnälla över användandet av en sådan domän. De kan hävda att deras namn är ett varumärke som har blivit skyddat genom inarbetning. Som ett varumärke åtnjuter namnet i så fall ett skydd och man får inte använda det ur som helst.
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:19. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson