WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Köp & Sälj Domännamn (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Uppmärksammad webbplats säljes (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=20528)

famisch 2007-04-11 10:34

Den mycket uppmärksammade webbplatsen www.famefucktory.com är nu till salu pga. diverse intressekonflikter bland ägarna.

Detta ingår i försäljningen:

* 2 st. registrerade och välskötta bolag:
- 1 Engelskt bolag ca. 3 år gammalt, engelsk auktoriserad revisor, HCBC bankkonto med internetdosa
- 1 Svenskt aktiebolag, inlämnat bokslut som är godkänt av auktoriserad revisor, konto hos swedbank med internetdosa, f-skatt, teleabonnemang + 3 mobiltelefoner.


* 1 st. rackserver 1U och 1 st. tornserver.

* Domäner:
- www.famefucktory.com (huvuddomän idag)
- www.famefucktoryworld.com
- www.famefucktoryasia.com
- www.famefucktorygay.com
- www.gayfucktory.com
- www.famefucktory.se
- www.famestriptease.com


* Webbplatsen innehåller bland annat följande:

- Både svensk och engelsk version av webbplatsen.
- Webbplatsfunktioner såsom nyhetsbrevsprenumeration, "tipsa en kompis"-funktion, "lägga till webbplatsen i favoriter", anmälningsformulär mm.
- Egenutvecklad community
- Egenutvecklad chat i communtiyn
- Kopplat, avancerat administrations-system som sköter allt som har med webbplatsen och communityn att göra.
- Mailutskick- och massmedelandeutskickssfunktioner i adminsystemet
- Egenutveclad filmstreamingskomponent för att visa streamad video på internet och som fungerar på alla plattformar.

Vid intresse ges en fullständig guidning på systemet som är mycket komplext utformat.

Communtiyn har idag över 2500 registrerade medlemmar och nyhetsbrevslistan innehåller över 2400 epostadresser (i april 2007).

Pris: 400.000:- eller högstbjudande

clonix 2007-04-11 13:09

för 400 flagg så vill jag ha med En extra bankdosa ! ;) och en rosa kanin sen ska jag fundera på saken!

Nää skämt åsido vart ligger VÄRDET i den här verksamheten?

Grattis ett inlämnat bokslut som är godkänt!
Vad omsätter verksamheten är väl det som är intressant och vad finns det för fasta kostnader

Om den nu är "mycket uppmärksammad" så borde det finnas mer medlemmar mm.

just my 2 cents!

Peace! =)

Ara 2007-04-11 13:53

Citat:

Originally posted by clonix@Apr 11 2007, 13:09
för 400 flagg så vill jag ha med En extra bankdosa ! ;) och en rosa kanin sen ska jag fundera på saken!

Nää skämt åsido vart ligger VÄRDET i den här verksamheten?

Grattis ett inlämnat bokslut som är godkänt!
Vad omsätter verksamheten är väl det som är intressant och vad finns det för fasta kostnader

Om den nu är "mycket uppmärksammad" så borde det finnas mer medlemmar mm.

just my 2 cents!

Peace! =)

Håller klart med. ska man lägga ut 400k vill man nog har lite bättre information

fabian 2007-04-11 14:45

http://expressen.se/1.448534

Där är uppmärksamheten.

MrHandley 2007-04-11 15:36

Är inte helt säker på att jag gillar konceptet, men om jag var intresserad av att köpa så skulle jag inte vilja köpa två bolag. Servrarna kanske är intressant men det är för dåligt med uppgifter på besökarna och intäkter som siten genererar.

2500 medlemmar efter en artikel i oktober i expressen? Antal besökare/mån och intäkter tack!

famisch 2007-04-11 15:41

Hej,

Den som inte ser potentialen i det här är heller inte en intressant köpare så det är ingen ide att lägga in spydiga kommentarer.

En bolagskonstruktion med välskötta bolag i två länder är guld värd för många, en lösning som är nedlagd en bra bit över 1000 timmar i arbete för att utveckla (den största biten syns inte på sajten, det är det genomtänkta adminsystemet och en egenutvecklad streaminglösning för alla plattformar), så nog finns det stora värden i det hela.

Jag kan lova att det inte finns många projekt som på ett enklare sättt kan få ett enormt mediautrymme. Vi har varit i ett flertal av dom största tidningarna utan att vi själva hade lyft ett finger och ALL annan media ringde som galningar efter det och vill ha exklusivitet, så får den som köper är det bara att lyfta luren så finns exponeringen med en gång.

Tyvärr drog externa partners ut på tiden och levererade inte som det var tänkt och vi ägare började dra åt olika håll så det beslutades att säljas istället och vi vill hitta en köpare som tror på iden och kan utveckla den.

/Fame

hnn 2007-04-11 18:30

Finns ju inte ens en sökfunktion... Vart finns dessa 1000 timmar???

famisch 2007-04-11 19:23

sökfunktion på sajten till vad?
I communityn finns det sökfunktion.
På sajten behövs det inte just nu, men alla sidor för att presentera olika video och bilder finns klara men ej utlagda på sajten.

Timmarna ligger till största delen på streaminglösningen och adminsystemet precis som jag skrivit ovan om du hade orkat läsa......

I texten ovan står det att intresserade kan få en guidad visning av allt så var vänlig att sluta kommentera sånt som är irrelevant om du inte är intresserad, som jag redan skrivit, det mesta ligger i bakgrunden.

hnn 2007-04-15 16:58

Citat:

Originally posted by famisch@Apr 11 2007, 18:23
I texten ovan står det att intresserade kan få en guidad visning av allt så var vänlig att sluta kommentera sånt som är irrelevant om du inte är intresserad, som jag redan skrivit, det mesta ligger i bakgrunden.

Jag kan skapa hundra sidor, säga att jag ska ha 100 papp för dom...
Frågar folk vad det är som är så speciellt med dom kan jag alltid säga "Det mesta ligger i bakgrunden"...

melin 2007-04-15 17:29

för 400k vill man ha trafik och ett "färdigt" kundunderlag


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:55.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson