WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Allmänt (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Spam från min domän (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=19584)

Timofey 2007-02-24 19:25

Eftersom jag har catch-all på min e-post med min domän så får jag all e-post adresserad till *@alltinggratis.se

Idag har det kommit in över 35 e-post meddelanden klassade som spam till min e-post som alla har kommit tillbaka till "avsändaren" från icke_existerande_adresser.

Alla "avsändaradresser" är olika *@alltinggratis.se som egentligen inte existerar. För mottagarna ser det alltså ut som om spam kommer från min domän.

Jag har självklart inte skickat ut något :)

Vad kan jag göra? :angry:

Se bild

http://www.alltinggratis.se/files/spam.jpeg

http://www.alltinggratis.se/files/spam2.jpeg

2cool4school 2007-02-24 19:32

Hade samma problem, stängde av "catch-all" funktionen.

Timofey 2007-02-24 19:33

Citat:

Originally posted by 2cool4school@Feb 24 2007, 20:32
Hade samma problem, stängde av catch-all funktionen.

Ja, men det är väl samma som att bara glömma och inte bry sig.

yellow 2007-02-24 19:34

Tyvärr är det inte mycket att göra. Det är i stort sett ingen som tror att spam-mailens avsändaradress stämmer, så det gör nog inte så mycket. Jag har drabbats av det här många gånger på olika domännamn.

jonny 2007-02-24 19:37

Stänga av catch-all är nog det enda du kan göra. Du kan ju iofs se till att det läggs upp SPF för domänen också.

Timofey 2007-02-24 19:43

Citat:

Originally posted by jonny@Feb 24 2007, 20:37
Du kan ju iofs se till att det läggs upp SPF för domänen också.

Vad är SPF och hur gör jag?

Konstigt att detta började just idag. Har inte varit några problem innan.

Gustav 2007-02-24 20:26

Spammet riktar sig förmodligen mot dig och din domän. De skickar sitt spam till en mailadress som inte finns och anger din adress som avsändare. Eftersom din mail står på catch-all så får du ett failure notice. På så vis kommer spammarens skräpmail förbi ditt spamfilter.

Thomas 2007-02-24 20:35

Jag är rädd att catch-all, är nåt som man inte kan ha ... Skapad: Sep 9 2005, 19:06

Timofey 2007-02-24 20:35

Citat:

Originally posted by Gustav@Feb 24 2007, 21:26
Spammet riktar sig förmodligen mot dig och din domän. De skickar sitt spam till en mailadress som inte finns och anger din adress som avsändare. Eftersom din mail står på catch-all så får du ett failure notice. På så vis kommer spammarens skräpmail förbi ditt spamfilter.

Det hamnar i mitt skräpfilter ändå (använder Google Apps - GMail) men som sagt, det är inte det som är problemet, utan mer att folk kan misstänka att det är min site som skickar ut tonvis med spam.

Anders Larsson 2007-02-24 22:32

Aktivera SPF, det finns instruktioner i Googles dokumentation för Google Apps. Jag hade själv problem med detta tidigare, men efter att jag aktiverade SPF har jag inte haft det. Om det är en slump ellerom det faktiskt fungerade vet jag inte. :)


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:31.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson