WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Klientsidans teknologier, design och grafik (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Strul i Firefox (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=19462)

BeEss 2007-02-19 22:40

Jag lade in en funktion - med hjälp av CSS och JavaScript - som ska visa en liten presentationsbild uppe i vänstra hörnet på hemsidan när muspekaren för över en textlänk. I IE och Opera funkar det utmärkt men i Firefox vill det inte funka så länge jag kör med någon som helst doctype som ställer in webbläsaren i "standards mode" (t.ex. <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN"
"http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd"> ). Struntar jag i att deklarera doctype eller om jag använder en doctype som som inte ställer läsaren i "standards mode" så funkar det även i Firefox. Koden ser ut som nedan:


/*deklaration i CSS-filen*/
#minbild1
{
position: absolute;
left: 10px;
top: 10px;
z-index: 10;
display: none;
}

/*javascriptfunktioner i sidhuvudet*/
function visabild()
{
document.all.minbild1.style.display='block';
}
function doljbild()
{
document.all.minbild1.style.display='none';
}

/*anrop av funktionerna i en textlänk*/
<a href="#" class="vmeny3" style="cursor: default;" onMouseOver="visabild();" onMouseOut="doljbild();">

/*boxen där bilden ligger*/
<div id="minbild1">
[img]bs.jpg[/img]
</div>

Så ser det ut och frågan är nu alltså varför Firefox vägrar att visa bilden tillsammans med den doctype jag vill använda när det funkar utan problem i IE och Opera. Någon som vet?

OK jag kan ju altid använda en enklare Ajax-funktion istället men jag tycker inte jag ska behöva använda mig av sånt för att få det här att funka. Har ni några förslag?

WizKid 2007-02-19 23:09

Testa att ändra "document.all.minbild1.style.display" till "document.getElementById('minbild1').style.display ".

BeEss 2007-02-19 23:54

Citat:

Originally posted by WizKid@Feb 20 2007, 00:09
Testa att ändra "document.all.minbild1.style.display" till "document.getElementById('minbild1').style.display ".
Japp nu funkar det. Jag tackar och bockar för din hjälp 'WizKid'.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:04.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson