WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   En offert (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=19048)

robert.liljedahl 2007-02-01 15:53

Hejsan.
Är i kontakt med en kommun angående att göra en ny hemsida till dem.
Det senaste som skrevs till mig var:
"Vi har budgeterat för att göra en ny hemsida under 2007. Du får vara med och lägga ett bra förslag till rimligt pris på vår kommande upphandling."
Det här tar jag som att jag borde skicka en offert till dem.
Nu är det så att jag inte har en aning om hur man gör en offert.
Kan ni vara så snälla och ge mig lite tips och råd på vad jag ska tänka på och
kanske framförallt vad den ska innehålla. Ska jag i offerten berätta vad det är
jag tänkt göra för någonting och till vilket pris?

Angående priset - vad tycker ni? Vad kan en kommun tänkas betala? Hur mycket
pengar sitter en kommun på? Det är otroligt svårt att uppskatta hur lång tid arbetet
kommer ta - men det är inget man slänger ihop på någon dag. Just nu är deras
sida endast i HTML och det är en fruktansvärd massa sidor. Det kommer garanterat
bli en del php/mysql då det nog är tänkt att de själva ska kunna uppdatera både
det ena och det andra.

Tacksam för att hjälp jag kan få!

MVH
Robert Liljedahl

Amos 2007-02-01 16:17

Du skall sammanställa frågor som gör att du kan få ut en kravspec, då blir det mycket lättare att sätta pris.

Troligtvis har de en egen kravspec du skall jobba efter, den ger de gärna till dig.
Det ger dessutom ett mycket seriösare intryck än "Jag gör vad ni vill"

Polis_ttt 2007-02-01 20:59

låter som ett kul arbete du kan få om du får in affären, lycka till!

I övrigt så tänker jag att så snart du har fått deras kravspec och vet vad du ska räkna på så bör du lägga dej i "lågt" i pris, du ska givetvis inte jobba gratis men vad jag hört och läst från flera olika kommuner så är det inte alltid man väljer "den bästa" utan i många fall så väljer man leverantören som är "billigast" i förhållande till slutprodukt. Så vill du öka dina chanser bör du lyckas ha turen att lägga dej precis under dina konkurenter med liknande lösning, samtidigt som du inte lägga dej för lågt för då räknar dom bort dig som "oserös". Men vet inte vilken kommun det gäller eller hur de brukar lägga upp sina affärer. Kolla runt lite på deras hemsida eller google och leta efter mötesprotokoll kring andra upphandlingar som de har gjort och läs hus de har funderat då och vilken leverantör de valde och varför.

Daniel.st 2007-02-02 09:32

Håller med övriga. Du kan omöjligt lämna en offert innan du vet mer exakt vad som ska göras. Om du inte ska lämna en offter på ett timpris eller liknande.

Begär att få ut krav.spec. designmalla(om det finns klart), funktionsspec. m.m. allt som kan behövas för att kunna räkna på hur lång tid jobbet kommer att ta.

robert.liljedahl 2007-02-02 10:10

Problemet som jag ser det är nog att de inte själva vet riktigt vad de vill ha -
förutom en mer attraktiv hemsida. Jag har i vilket fall frågat om de har en
kravspecifikation eller om det vet att de vill ha några speciella funktioner på
den nya sidan - förutom en ny design ;)

Jag får se vad jag får för svar - och om jag har ytterligare frågor till er
så kan ni vara så säkra på att jag återkommer här.

Tack för hjälpen.
MVH
Robert

Jens 2007-02-02 10:32

Om du inte vet vad dom vill ha så hämta inspiration från andra Kommuners webbplatser, många har lyckats riktigt bra. Ta funktioner och bitar därifrån som du tror även kan passa deras kommun(som jag antar är av mindre slaget?) och presentera. Ta kontakt med deras informatör/informationsansvarig/webbansvarig och hör hur denne jobbar och vad han/hon tycker.

Ifall dina idéer överträffar dina konkurrenter som också fått samma förfrågan så kommer det inte göra något om ditt pris är lite högre.

Jag hade däremot trott att alla Kommuner fått något slags direktiv över vad dom ska lägga upp på sina webbplatser.

Henrikd 2007-02-02 10:36

Jag konstaterade här om dagen att i stort sett alla kommunsidor ser likadana ut;
blå, vita, fyrkantiga och platta.

henning 2007-02-02 10:39

Citat:

Originally posted by robert.liljedahl@Feb 1 2007, 16:53
Du får vara med och lägga ett bra förslag till rimligt pris på vår kommande upphandling.
Detta pekar väl på att kommunen kommer att gå ut att göra en upphandling av hemsidan. För att kommunen skall kunna göra en utvärdering av upphandlingen gäller det ju att själva upphandligen är så välformulerad så att de inlämnade offerterna är likvärdiga. Du kommer alltså förhoppningsvis att kunna utläsa i underlaget vad det är du skall ge offert på och därigenom se vad det är för omfattning på arbetet.

Kolla med din kontakt på kommunen om när underlagen för upphandlingen kommer att publiceras?

/Henning.

Daniel.st 2007-02-02 14:36

Citat:

Originally posted by robert.liljedahl@Feb 2 2007, 11:10
Problemet som jag ser det är nog att de inte själva vet riktigt vad de vill ha -
förutom en mer attraktiv hemsida.

Låter som du kanske kan sälja in en förstudie i stället, för att fastslå alla krav och önskemål inför en större upphandling.

Lumpy 2007-02-04 02:50

Du är en guldkotte som 110 % av alla itnörar vill lura kalsongerna av. Speciellt när befolkningen betalar! Då kan dem passa på att slänga på en 0:a eller 2 ;) i priset


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:24.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson