WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Domännamn (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   bluray.se eller blu-ray.se? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=18905)

M-bition 2007-01-25 22:02

Jag har planer på att sätta upp en sajt för det nya formatet Blu-ray. Jag äger domänerna bluray.se och blu-ray.se. Den officiella stavningen är "blu-ray", alltså med bindestreck. En Google-sökning ger ungefär 10 ggr mer träffar på "blu-ray" än på "bluray". Vilket ska man gå på egentligen, den med bindestreck eller utan, som ju är enklare att komma ihåg och skriva in. Visst kommer jag att redirecta domänerna, men vilken bör jag göra som den officiella domänen? Tips och kommentarer tas gärna emot.

2cool4school 2007-01-25 22:25

Jag som alltid trodde att det hette "blueray"...

dannelito 2007-01-25 22:57

Vet iofs inte om det är genomtänkt, men www.bluray.com redirectas iaf till www.blu-ray.com

elofsson 2007-01-25 23:33

Laborera lite med Adwords för att se vilket alternativ som används flitigast bland de som söker. Välj sedan det som huvuddomän.

Hofvet 2007-01-26 00:33

jag hade använt bindesstrecksvarianten som huvuddommän...

http://www.google.com/trends?q=bluray%2C+blu-ray

Spader 2007-01-31 09:39

Lite OT men det ser dessutom ut som om en hel del stavar med blue: http://www.google.com/trends?q=blura...o=all&date=all

Unispel 2007-01-31 10:49

Är det helt riskfritt att Sonys advokater inte kommer och ställer till det i ett senare skede? Det är ju ett registrerat varumärke.

M-bition 2007-01-31 10:56

Citat:

Originally posted by Unispel@Jan 31 2007, 11:49
Är det helt riskfritt att Sonys advokater inte kommer och ställer till det i ett senare skede? Det är ju ett registrerat varumärke.

Är inte DVD också det? dvd.se existerar ju idag utan problem, vad jag vet. Någon som vet om det kan orsaka oss problem?

Maccke 2007-01-31 11:34

Citat:

Ursprungligen postat av M-bition
Citat:

Ursprungligen postat av Unispel
Är det helt riskfritt att Sonys advokater inte kommer och ställer till det i ett senare skede? Det är ju ett registrerat varumärke.


Är inte DVD också det? dvd.se existerar ju idag utan problem, vad jag vet. Någon som vet om det kan orsaka oss problem?

Gör ni en så seriös sida som jag gissar att ni tänker göra, så tror jag inte att ni får problem.
Det är ju inte direkt riskfritt, men se till att vara tillmötesgående ifall någon av Sonys advokater mot förmodan kontaktar Er med tiden.

MAT 2007-01-31 12:33

Det var en liten firma som skulle namnskydda dvd runt 1998.....
PRV på den tiden var nästan klar....med att godkänna skyddet...

Jag skrev 10st A4 till PRV och överklagade deras kommande beslut.
Firman fick inte skyddet....

I & med detta fick jag regga min andra firma..
Annars skulle alla som använder ordet DVD få dega duktigt etc!!!

Ordet DVD är det inget problem med, med blu-ray är faktiskt ett varumärke...
Så jag tror det kan bli åka av för dig när de upptäcker att du har reggat domänen.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:37.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson