WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Feedback (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Allting Gratis .se Version 2 (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=18386)

Timofey 2007-01-01 17:43

Nu har jag jobbat en hel del på en ny version av Allting Gratis .se

Innan jag lanserar siten vill jag gärna ha lite feedback av er webmasters.

Adressen är www . tweb . se/projekt/alltinggratis2
Tidigare version: www . alltinggratis . se

Jag har försökt göra siten bredere, större, mer lättläst och överskådligare.
Högerspalten är tom för att jag tagit bort reklamen som ska finnas där.

Kom gärna med förslag på förbättringar.
Ur SEO-synpunkt har jag inte optimerat den nya siten ännu, det kommer göras då jag flyttat över den.

Jag tror att det blir enklade för besökarna då hela erbjudanden markaras som länkar, men hur är det ur SEO-perspektiv? Allt innehåll är i princip länkar nu... :unsure:

2cool4school 2007-01-01 18:53

Sjukt mycket skönare med en bredare sajt, det ger ju mycket mer öppnare ytor och ger ett mer cleant-look.

-Som du själv säger så har du tagit bort reklamen, vilket gör ju att den ser mer clean ut, är det tänkt att du ska trycka in reklam där?

-I menyn så har du två alternativ, "Om Allting Gratis .se" och "Om gratis saker", vore det inte bättre att slänga ihop tillsammans? En "om" sida bara?

-Gör logon'a klickbara.

-Vore det inte schysst med en toplista eller liknande?

-I länken "kategorier" - kan du inte göra texten lika stora som rubrikerna är, blir så tomt annars.

Annars så gillar jag det, 10 p till dig :).

En fråga bara, du har ju "skype me" knapp, är det inte otroligt jobbigt när folk i alla åldrar inte har något att göra och ringer?

Timofey 2007-01-02 10:44

Citat:

Ursprungligen postat av 2cool4school
Sjukt mycket skönare med en bredare sajt, det ger ju mycket mer öppnare ytor och ger ett mer cleant-look.
-Som du själv säger så har du tagit bort reklamen, vilket gör ju att den ser mer clean ut, är det tänkt att du ska trycka in reklam där?

Jo, sidan är anpassad för att rymma en 728x90 banner mellan headern och menyn samt innehållet. Den passar där perfekt i bredd. Sedan kommer jag ha flera 250 eller 240x240 block på högersidan alternativt "halvblock" x120. Dessa annonser tänkte jag varva med hjälp av phpAdsNew mellan en TradeDoubler-pool, en Affiliator-pool (vill ju ha en tårta nästa jul ;)) och kanske ett AdSense-block.
Citat:

Originally posted by -2cool4school@Jan 1 2007, 19:53
-I menyn så har du två alternativ, Om Allting Gratis .se och Om gratis saker, vore det inte bättre att slänga ihop tillsammans? En om sida bara?

Det hade jag förut, men den sidan blir då så hemskt stor, så att det blir svårt att hitta på den. Tyckte att det var enklare så. Sidan "Om Allting Gratis .se" är inte helt klar, som du kanske har märkt.
Citat:

Originally posted by -2cool4school@Jan 1 2007, 19:53
-Gör logona klickbara.

Just nu ligger båda loggorna som en enda bakgrundsbild. Kan bli lite problem med dem... Den första (vita) kan jag ju lägga som en bild och länka till förstasidan, men den andra (oranga) har ju en länk "på sig" ("Gör Allting Gratis .se till din startsida"). Kanske även annat innehåll som ska finnas "på loggan" sedan, så jag vet inte hur jag ska göra med den riktigt.
Citat:

Originally posted by -2cool4school@Jan 1 2007, 19:53
-Vore det inte schysst med en toplista eller liknande?

Kommer! :lol: Hade det i tankarna redan.
Citat:

Originally posted by -2cool4school@Jan 1 2007, 19:53
-I länken kategorier - kan du inte göra texten lika stora som rubrikerna är, blir så tomt annars.

Jo, den sidan måste göras om och även sökfunktionen. Återkommer då jag är klar med detta.
Citat:

Ursprungligen postat av 2cool4school
En fråga bara, du har ju skype me knapp, är det inte otroligt jobbigt när folk i alla åldrar inte har något att göra och ringer?

Nej, faktist inte, för jag har inte fått en enda felringning (läs: busringning) sedan jag haft den på sidan (flera månader). Men den ger nog inte så mycket varken mig eller besökarna. Ska överväga att ta bort den.

Storen 2007-01-02 11:14

En sida utvecklad från grund av Joomla... Skall du inte behålla deras länk? Joomla är ju också gratis ;)

*Keep going strong*

Timofey 2007-01-02 11:37

Citat:

Originally posted by Storen@Jan 2 2007, 12:14
En sida utvecklad från grund av Joomla... Skall du inte behålla deras länk? Joomla är ju också gratis
*Keep going strong*

Nja, inte riktigt. Grunden är Joomla, men nu i den här andra versionen har jag gjort en hel del ändringar i hårdkokade filer :)
Länk till dem krävs inte enligt licensavtalet.

Storen 2007-01-02 12:47

Jaja, jag syftar inte på några regler utan mer att det skulle passa väl in på Allting Gratis...

Jag ser ärligt talat ingen större skillnad på versionerna, bara att den senare är bredare, lite färger tillagda och större text.. Finns det något mer betydande som man kan kika på?

(Möjligt att jag får surfa runt lite mer)

1337pm 2007-01-02 14:11

Det var väldigt vad mycket orange det var där. Kändes ungefär som att kraschlanda i en färgburk. När jag hade tid med v2 av mina sajter så gjorde jag om loggan en aning, gav den en "face lift" - här känns allting väldigt 90-tal med innerglow eller vad det är för effekt du använt. Och varför är navikategorierna expanderade på startsidan? När man klickar på en navilänk till vänster och håller kvar musknappen kommer länkramen fram, och den sträcker sig en bit till höger, där det inte finns grafik/färg för själva länken.

Timofey 2007-01-02 14:28

Citat:

Ursprungligen postat av 1337pm
Det var väldigt vad mycket orange det var där. Kändes ungefär som att kraschlanda i en färgburk. När jag hade tid med v2 av mina sajter så gjorde jag om loggan en aning, gav den en face lift - här känns allting väldigt 90-tal med innerglow eller vad det är för effekt du använt.

Orange är snyggt! Eller?
Folk har klagat på 90-talsdesign även tidigare. Jag har försökt att komma undan detta med den uppdaterade sidan, men det gick tydligen inte :(
Citat:

Ursprungligen postat av 1337pm
Och varför är navikategorierna expanderade på startsidan? När man klickar på en navilänk till vänster och håller kvar musknappen kommer länkramen fram, och den sträcker sig en bit till höger, där det inte finns grafik/färg för själva länken.

Jag har märkt detta tidigare och har ingen aning vad detta kan bero på. Eller det syns ju att de är expanderade lika mycket som texten är inskjuten på själva knapparna, men jag vet inte hur man löser detta just nu.

Timofey 2007-01-02 14:56

Citat:

Originally posted by Storen@Jan 2 2007, 13:47
Jag ser ärligt talat ingen större skillnad på versionerna, bara att den senare är bredare, lite färger tillagda och större text.. Finns det något mer betydande som man kan kika på?
(Möjligt att jag får surfa runt lite mer)

Det är inte någon JÄTTESTOR skillnad mellan dem :)
Det som skiljer är bl. annat att sidan blivit bredare (det är nog inte så passande att oprimera för 800x600 skärmar längre), jag har tagit bort "Klicka här..."-länkarna och gjort hela texterna som länkar istället. Sedan har jag Uppdaterat grafikelementen litegrann (inte helt klar ännu) samt lyft fram sökrutan i hörnet.
Även anpassat sidan för några annonsformat, där jag nu lagt ut en annons för att visa hur den passar in på vissa sidor.

För övrigt har jag gjort om administrationen en del för att det ska vara enklare för mig att lägga in nya länkar :) Förut var jag tvungen att varje gång skriva <a href="..." target="_blank" ... o.s.v. nästintill för hand. Nu skapas alla länkar automatiskt.

Joel Falck 2007-01-02 15:40

Mycket snyggare överlag, ett ordenligt lyft tycker jag!

Den enda invändningen jag har är loggan/headern, gillar inte riktigt glow-effekterna. Blir ganska suddigt och oskarpt. Vore mycket snyggare att göra om logotypen en aning och då göra den klarare!


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:44.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson