WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Sökmotorpositionering (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Sitemap funkar det? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=17926)

Max 2006-12-05 23:30

Jag testade att skapa sitemaps för två av mina sajter där jag har javascript-länkar istället för html-länkar till flertalet sidor.

Laddade upp sitemapparna för någon månad sen och har sedan kollat med site:www.xxx.com lite då och då (jag vet att det inte är så exakt, men ändå)

I förrgår tröttnade jag på att det inte blivit någon skillnad och gjorde om alla javascripts till html-länkar och när jag kollar idag är redan ett gäng nya sidor indexerade.

Jag vet att en månad kanske inte är så lång tid i google-sammanhang, men med tanke på hur snabbt sidorna blev indexerade när jag ändrade till html-länkar tänkte jag ändå att jag skulle fråga om andras erfarenheter av sitemap - har det fungerat för er?


Ps: Fö helt otroligt att inte google följer javascript-länkar (eller har jag fel?), någon som vet hur de motivierar denna begränsning? Det kan ju inte vara svårt att lösa tekniskt.

Charlie 2006-12-06 01:45

Javascript-länkar hit och javascrit-länkar hit. Hur skulle de motivera att de bara följer en sorts "länkning i javascript"? Och inte alla andra tusen miljoner länkningar man kan åstadkomma på olika sätt? :)

Tycker det är bra att de är klara med vad de följer och inte följer. De följer a-taggar med ett href-attribut. Vill du att Google ska följa, skapa a-taggar. Vill du ha javascript på det, gör javascriptet kompatibelt med dina a-taggar :)

Vinklubben 2006-12-06 09:41

Man kan också säga att Google uppfostrar webbutvecklare att koda modernt genom att relevansranka (kilobytemässigt) mindre sidor högre, att uppmuntra beskrivande länktexter, och att inte indexera sajter som använder otillgängliga tekniker.

Inte mig emot.

kabelkultur 2006-12-06 10:20

Jomenvisst, det funkar och gör skillnad som märks.

mvh pa

bivald 2006-12-06 17:35

Ang. a-taqggar och javascript som Charlie skriver om, gör en sökning på google på unobtrusive javascript.

http://www.google.se/search?q=unobtr...utf-8&oe=utf-8

Wojt 2006-12-06 18:29

Citat:

Originally posted by Max@Dec 6 2006, 00:30
Ps: Fö helt otroligt att inte google följer javascript-länkar (eller har jag fel?), någon som vet hur de motivierar denna begränsning? Det kan ju inte vara svårt att lösa tekniskt.
Snarare helt otroligt att folk fortfarande använder javascript-länkar, än att länka som man skall göra. Hur motiverar du denna begränsning hos dig? Det är inte så svårt att lösa tekniskt. :D

clirre 2006-12-14 18:54

Jag skulle också vilja ha svar på den här frågan. Tycker det är ganska meckigt med Sitemap och undrar om det verkligen är värt det!

Wojt 2006-12-14 22:28

Sitemaps är guld.

Max 2006-12-15 00:33

Citat:

Ursprungligen postat av Charlie
Javascript-länkar hit och javascrit-länkar hit. Hur skulle de motivera att de bara följer en sorts länkning i javascript? Och inte alla andra tusen miljoner länkningar man kan åstadkomma på olika sätt?

Jag förstår inte hur det skulle vara svårare att motivera...?

Det jag ställer mig frågande till är att Google inte följer vanliga javascript-länkar eftersom de då skulle få ett ännu bättre index.
Det är klart att man kan koda för att komma med i Google (vilket jag själv nu uppenbarligen försöker mig på), men jag tror nog att det finns en del som struntar i det (som jag själv tills nyligen...)
Men Google väljer naturligtvis själva vad de vill stödja, jag tycker bara att det är underligt att de inte löser en så pass imho enkel sak.

Citat:

Ursprungligen postat av Wojt
Snarare helt otroligt att folk fortfarande använder javascript-länkar, än att länka som man skall göra. Hur motiverar du denna begränsning hos dig? Det är inte så svårt att lösa tekniskt.

Jag har aldrig påstått att jag är någon stjärna på varken html eller javascript och definitivt inte seo.
Jag ville ha visa viss information i en popup i ett fönster som jag själv bestämde storleken på, googlade för att få reda på hur man gör detta och fick svaret javascript vilket jag använde. Jag tror nog att det finns fler på denna planet, och kanske tom i detta forum ;) som gör/gjort som jag...

Ska kolla in bivalds länk om unobtrusive javascript.

Ni som svarat på den egentliga frågan, dvs om sitemaps fungerar. Kan ni bidra med lite mer info om hur lång tid det tog för er att märka skillnad och hur ni i praktiken märker att det är skillnad?

Seattlegrunge 2006-12-15 00:37

Ska du ha ett javascript som öppnar ett (popup)fönster samtidigt som Google och andra sökmotorer kan följa din länk så skriver du enligt följande form:

Kod:

<a href="dinhtmlsida.html" onclick="window.open(this.href);">Din ankartext här</a>
EDIT: Du kan så klart välja att anropa din egna funktion istället för window.open, t ex minfunktion(this.href, 'eventuelltandravärden');


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:15.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson