WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Företagsamhet, juridik och ekonomi (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Avtal med mideråriga (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=17651)

Albax 2006-11-22 11:03

Hejsan!

Har kontakt med en kille som är 16 år som vill ha hjälp att programmera en sida. Jg tänker naturligtvis skriva avtal innan jag påbörjar något arbete, men vad gäller? Får jag teckna avtal med personer under 18 år, eller måste hans föräldrar skriva på?

digiArt 2006-11-22 13:58

Omyndig som har uppnått åldern 16 år har rätt att råda över de medel som denne själv har arbetat ihop. Andra medel är det hans förmyndare, dvs föräldrarna, som har talan över.

Så han har rätt att avtala om betalning upp till den mängd medel han har tillgängligt enligt första meningen, därutöver måste hans föräldrar godkänna.

Så långt sträcker sig mina juridiska kunskaper om minderårigas rätt till avtal.

Adam 2006-11-22 15:29

Skall grabben skaffa f-skatt krävs tillstånd från föräldrarna samt kommunens överförmyndare.

Albax 2006-11-22 16:19

Grabben ska inte skaffa F-skatt. Han ska köpa en sida av mig med pengar han enligt honom själv jobbat ihop.

Detta ska alltså vara OK enligt digiArt.

Joel Falck 2006-11-22 16:36

Såvitt jag vet får inte personer under 18 år ingå några som helst avtal, men det kan vara helt fel. Mina juridiska kunskaper sträcker sig inte långt.

Per 2006-11-22 16:55

Better safe than sorry; prata med föräldrarna så slipper du riskera att utsättas för de oförmånliga reglerna i 9 kap. 7 § föräldrabalken.

Internet Sweden 2006-11-22 18:05

Citat:

Originally posted by digiArt@Nov 22 2006, 14:58
Omyndig som har uppnått åldern 16 år har rätt att råda över de medel som denne själv har arbetat ihop. Andra medel är det hans förmyndare, dvs föräldrarna, som har talan över.

Så han har rätt att avtala om betalning upp till den mängd medel han har tillgängligt enligt första meningen, därutöver måste hans föräldrar godkänna.

Så långt sträcker sig mina juridiska kunskaper om minderårigas rätt till avtal.

Annars så stämmer undantagen som digiArt nämner med tillägg att "medel som omyndig fått i gåva att förvalta själv" typ julklappspengar eller liknande. Såvida inte reglerna skrivits om de senaste åren.

Men för säkerhets skull håller jag med om att prata med en förälder och få ett ok..

Xamda 2006-11-22 18:50

Från Konsumentverkets hemsida om avtal, det är dock jag som markerat vissa delar:

Vem kan ingå avtal?Alla som är över 18 år har rätt att ingå avtal. Den som däremot är under 18 år och omyndig har egentligen ingen egen rätt att träffa avtal. Det krävs att förmyndaren, normalt föräldrarna, ger sitt samtycke till det avtal som den omyndige vill ingå för att det ska bli giltigt.

Det finns två undantag från kravet att man ska ha fyllt 18 år för att själv få ingå avtal. Från 16 års ålder har man rätt att bestämma över pengar som man tjänat själv. Den som har eget hushåll före 18 års ålder har vidare rätt att handla för till sitt hushåll. Undantagen gäller bara kontantköp. Den som är under 18 år har aldrig rätt att ingå kreditavtal

Alltså - tänk dig för, om 16-åringen hävdar i efterhand att han inte tjänat ihop slantarna själv så står du utan giltigt avtal...

ChLa 2006-11-22 21:43

Vet att ett webbhotell hade fomulerat "ditt problem" så här:

Abonnenten kan vara myndig fysisk person eller juridik person. Är ej abonnenten myndig är dennes målsman ansvarig.

Albax 2006-11-23 09:37

Okej.

Känns nog bäst att få klart med hans föräldrar så man inte står med skägget på pottkanten sen... Är alltid bäst att vara på säkra sidan så man slipper krångel.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:00.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson