WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Affiliate- och annonseringsprogram (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Nackdel med adsense? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=17609)

Simonee 2006-11-19 23:13

Finns det någon nackdel med att använda adsense på en nystartad sajt? Ska man vänta tills man får in en speciell mängd besökare?

Danski 2006-11-19 23:48

Nackdelen är nog att du inte kommer tjäna något på det och att en reklamfri sida kan (med betoning på kan) vara mer attraktik än en med reklam.

Fördelen däremot är att du kan få en bra placering på reklamen rent designmässigt redan från början.

bivald 2006-11-20 00:13

Om du beslutar att lägga in reklam från början bör du lägga in den diskret och i liten skala. Om du lägger in mycket reklam på en liten sida kommer det se ut som en av många sidor vars enda uppgift är att visa reklam.

Personligen anser jag att det är av högre värde att inte störa sina besökare i början än att lägga in reklam som ändå antagligen inte kommer generera så mycket pengar.

2cool4school 2006-11-20 00:42

Att du kan åka ditt för klickfusk när du inte har varit delaktig i det.

empty 2006-11-20 09:48

Citat:

Originally posted by 2cool4school@Nov 20 2006, 00:42
Att du kan åka ditt för klickfusk när du inte har varit delaktig i det.

Hur menar du?

/empty

Filip 2006-11-20 10:04

Citat:

Ursprungligen postat av empty
Citat:

Ursprungligen postat av 2cool4school
Att du kan åka ditt för klickfusk när du inte har varit delaktig i det.

Hur menar du?
/empty

Om det är få personer som besöker hemsidan och att, av någon anledning, jättemånga av dessa väljer att klicka på reklamen, så kan google tro att det är du som försöker clickfuska. Ju färre besökare du har, desto större är risken att detta kan ske! (ty gränsvärdet av ctr sker först då besökarantalet går mot oändligheten)
Om du har lite besökare, så kan du ändå inte tjäna särskilt mycket pengar. Därför är det mycket bättre att vänta med att lägga upp AdSense tills att du har en stabil besöksfrekvens. Låt säga kanske 100 besökare om dagen.

2cool4school 2006-11-20 10:09

Citat:

Ursprungligen postat av Filip
Citat:

Originally posted by -empty@Nov 20 2006, 10:48
Citat:

Ursprungligen postat av 2cool4school
Att du kan åka ditt för klickfusk när du inte har varit delaktig i det.

Hur menar du?
/empty


Om det är få personer som besöker hemsidan och att, av någon anledning, jättemånga av dessa väljer att klicka på reklamen, så kan google tro att det är du som försöker clickfuska. Ju färre besökare du har, desto större är risken att detta kan ske (ty gränsvärdet av ctr sker först då besökarantalet går mot oändligheten)
Om du har lite besökare, så kan du ändå inte tjäna särskilt mycket pengar. Därför är det mycket bättre att vänta med att lägga upp AdSense tills att du har en stabil besöksfrekvens. Låt säga kanske 100 besökare om dagen.



Du behöver inte ha några besökare för att åka ditt för klickfusk. Det räcker att någon börjar jävlas med dig, även om du har 6-9 tusen besökare varje dag.

empty 2006-11-20 10:11

Aha, då är jag med :)

/empty

robaino 2006-11-20 11:34

Jag har sett i flera trådar här att den allmänna inställningen är att reklam är något negativt.
Jag håller inte med. Relevant reklam i en hemsida tycker jag är bra och ger mig ett mervärde som besökare.

Är sidan ny så kan du tjäna precis lika mycket på reklamen som du kan på en äldre sida - Per besökare.

MVH

R

jonny 2006-11-20 11:51

diskret reklam som inte stör är ok.
IDG har nån annons som flyger över hela skärmen och irriterar rejält. Det är INTE trevligt.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:15.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson