WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Domännamn (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Förvirrad, lite hjälp. (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=17295)

Simonee 2006-11-03 19:06

Jag har köpt några domännamn och är intresserad av att bygga en hemsida till en av dessa, men vet inte vilken som har störst potential att lyckas. Vill gärna ha lite råd av de som är lite mer kunniga inom detta område...MEN

Är en sådan fråga förbjuden här på wn?

Jag fick en varning för att jag diskuterade (diskuterade, inte sålde) ett domännamn som inte är äldre än 6 månader,detta pm:

"Ett domännamn måste vara minst 6 månader för att diskuteras på WN.

Varning 1.
"

Visst regler är regler, men om man läser "Regler för Domännamn-forumet", så står det:


[Ifall du ska sälja ett domännamn

Domännamnet ska ha en minst 6 månader historik bakom sig..etc.

Men det står ju inget om att man inte få diskutera domännamn som har en mindre historik än 6 månader?

Hur gör jag nu..får man ställa en sådan fråga eller inte?

Danski 2006-11-03 19:15

Du får ställa frågor om dina projekt på forumet såklart. Så länge du inte ska sälja nyreggade domäner (<6mån) eller försöka sig på egenreklam.

Simonee 2006-11-03 19:49

Visst, får väl chansa.
Dessa är domänen: båstad.info, banklån.info, bolån.info,ekonomilänkar.se, låna.biz, nätportalen.se, andra-världskriget.se.

Jag tycker att alla verkar roliga att jobba med, men vilken domän (ämne/bransch) har störst potential att dra in pengar med tiden?

mersault 2006-11-03 22:30

Simonee>> Om du vill höra en amatörs åsikt: För det första förutsätter det ju att IDN-domänerna slår igenom. Många är tveksamma, men det skulle ju kunna hända. Men det är välriskabelt att bara ha IDN-varianten om du ska göra seriösa siter? Stor risk att tappa besökarna till icke-IDN-varianten?

Annars tycker jag att man säkert skulle kunna bygga en bra tjänst runt bolån.info. Lagom avgränsat ämne, man kan ha info och hämta bolåneräntorna t.ex.

Simonee 2006-11-03 22:37

Japp, du har nog rätt. Man får väl vänta tills folket har vant sig med IDN domänen.

mersault 2006-11-03 22:49

Simonee>> Jag har också ett gäng IDN-domäner! =) Man kan ju alltid hoppas på miraklet, att IDN kommer slå igenom fort med IE7. Men jag prioriterar inte att utveckla sidor på dem än så länge...

Chran 2006-11-03 23:44

Jag skulle nog satsat på ett namn där man kan ha båda varianterna. Jag tror det kommer att dröja ett bra tag innan allmänheten vant sig vid IDN-domäner. Men när (om) det väl händer vill det till att man har båda.

Lundmark 2006-11-04 00:32

Klarar Google IDN-domäner? indexerars dom rätt? hur är det med andra sökmotorer?

Simonee 2006-11-04 00:38

Citat:

Originally posted by Lundmark@Nov 4 2006, 01:32
Klarar Google IDN-domäner? indexerars dom rätt? hur är det med andra sökmotorer?

Japp, killarna på seo forumet har testat det http://www.seo-forum.se/domaenen/886...testa-hur.html

autosvar 2006-11-04 03:43

Citat:

Originally posted by Simonee@Nov 3 2006, 20:49
Visst, får väl chansa.
Dessa är domänen: båstad.info, banklån.info, bolån.info,ekonomilänkar.se, låna.biz, nätportalen.se, andra-världskriget.se.
Jag tycker att alla verkar roliga att jobba med, men vilken domän (ämne/bransch) har störst potential att dra in pengar med tiden?

Jag tycker du ska välja det ämne du brinner för och som är så roligt att arbeta med att det inte ens känns som ett arbete utan som en hobby. Domännamnet är sekundärt ifall det du gör är tillräckligt bra. Se på Flickr, Orkut, Google, Yahoo, ICQ, Ebay och andra varumärken med icke-generiska domännamn som surfare världen känner till och älskar.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:13.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson