![]() |
http://willys.visionmedia.se/dynamic/editi...ion1/pages.html
Dra i kanten för att vända sida. Tom skuggorna från bladen finns där. |
Riktigt läckert, kul med lite "nytt" . . .
//Andreas |
Det där är ett Flashscript som har funnits ute i ett par år nu (det var faktiskt en svensk reklambyrå som var först med det).
Det är ruskigt lättanvänt, bara att lägga in sina jpg's och trycka publish! (http://www.page-flip.com/new-demos/0...demo/index.htm) |
Försökte riva bort sidorna genom att dra musen upp så snabbt jag kunde, men inte gick det, inte ... :)
|
Personligen tycker jag att det där "formatet" är riktigt jobbigt. Jag har stött på ett gäng sidor som har använt samma teknik varpå jag har suckat och stängt ner.
Usability? |
Jag har 1024*768 i upplösning, då kom inte hela reklambladet med så det var svårt att få tag på hörnen, att scrolla går förstås inte heller. Jag misstänker att de som har lägre upplösning missar effekten helt.
|
Ser ingenting. Kan det ha något samband med att jag har stängt av flash?
|
Varför kan jag inte vika flygplan av den?
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:08. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson