![]() |
Jag har registrerat ett domännamn i stil med www.microsoft.se. Alltså ett stort internationellt företag som säkerligen av misstag glömt bort att förlänga tiden för sin .se-domän. Vad kan hända mig?
|
Du har i min mening inget att vinna på det utan bara en masssa potentiella problem. Faxa in blankett och säg upp den idag är mitt tips.
Har du extrem tur så betalar de dig mindre än vad en tvist kostar, alltså kring 5 000 Har du tur förlorar du den direkt i en tvist utan pengar. Har du otur så går de utanför NIC:s tvist och stämmer dig för varumärkesintrång etc. |
"Har du otur så går de utanför NIC:s tvist och stämmer dig för varumärkesintrång etc." I värsta fall, vad kan det innebära för mig?
|
Kaktus och grovsalt.
|
Citat:
Jo, namnnappare kan råka riktigt illa ut, men varför inte göra något fint av det? Meddela dem att du registrerat det, då de uppenbarligen missat det (har det verkligen varit reggat innan?)... Du ger nu det till dem utan kostnad och sedan är du "home safe", för de kan knappast klandra dig för att du ger det du "hittat" och registrerat och sedan insåg borde tillhöra någon annan och då ger till denna "någon annan". |
Citat:
När han dök upp var det fullt med poliser och han blev gripen och dömd ett par år. |
Xamda - att namenappare skulle råka illa ut är något du gärna får förklara för mig - jag har aldrig hört talas om att du tappar annat än domänen i fråga, såvida du inte kletat ner varumärken med porr, virus eller annat skräp. Men vanlig typo-renommésnyltning leder ju vanligtvis till Tvistlösning/UDRP/enskild uppgörelse. Över halva internet är ju uppbyggt av det..
Det är fritt för vem som helst att registrerar ett ledigt domännamn !! (under de flesta TLDer) Oregistrerade och registrerade varumärken ger INTE automatisk rätt till domännamn !! |
Varumärkesintrång har ingenting med om det är tillåtet eller inte att registrera ett domännamn.
|
Anders Larsson - Nej, naturligtvis har du rätt, jag försökte bara ta död på en vedertagen missuppfattning som jag stött på mer än en gång.
Men vad som däremot har med Domäner och varumärken att göra är att varumärken i Sverige klassindelas under 45 klasser och att dels MYCKET få företag verksamheter är varumärkesskyddade under samtliga klasser och geografiska platser (undantag finns dock). Rent hypotetiskt kan 45 olika verksamheter ha rätt till ett varumärke. Jag menar bara att allt inte behöver vara svart eller vitt! |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:26. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson