![]() |
Har tidigare anlitat jx.se för snapback av .se domäner, och kollar nu runt lite hur det ser ut för övrigt med sådan tjänster och nu när jag har kollat har det kommit upp lite frågor.
Kan bara en person/företag bevaka en domän för backorder? Hur ser det ut hos dom olika tjänsterna ( jx, dinegen, neware. någon annan?) Om inte hur avgörs vem som får den om företaget i fråga lyckas snappa den? På t.ex. snapnames för .com så blir det ju auktion om fler vill ha den.' Någon som kan ge mig svar? //Andreas |
Tjenare Andreas.
Varsågod: http://www.nameseek.se där kan du lägga bud på en domän så reggar dom den åt dig. Men vad jag inte förstår är att : tänk om dom inte lyckas regga den före någon annan ? Då behöver man inte betala något eller? |
Vissa har så att man får tillbaka de pengar man betalat in.
//Andreas |
Citat:
Jag la nyss ett bud på en domän :) |
Nej, med NameSeek är det är riskfritt. Vinner de inte domänen så behöver du inte heller betala nåt.
Så är det för övrigt med de flesta snap-back tjänster. |
Citat:
|
En del snapback-tjänster kräver dock betalt i förskott. Vinner de inte domänen får du behålla dina pengar, men bara på deras "virtuella konto". Därför ges man inget annat val än att återinvestera pengarna i samma snapback-tjänst.
|
Citat:
|
Någon som tänker anväda NameSeek till dom domänerna som expires imorgon?
|
Inte någon som har insikt i hur det sköts?
Decibel, hur gör ni på jx? //Andreas |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:33. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson